Jeden z najväčších dodávateľov zvyšuje ceny plynu o 5 % a elektriny o 9 %

SPP
Ilustračné foto. SITA

Domácnosti odoberajúci plyn alebo elektrinu od štátneho Slovenského plynárenského priemyslu (SPP) si od nového roka za energie priplatia. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) už schválil jednému z najväčších dodávateľov energií zvýšenie cien plynu v priemere o takmer 5 % a cien elektriny v priemere o necelých 9 %. Informoval o tom SPP.

Zdražovanie energií na burze

ÚRSO pri stanovení cien za dodávku plynu, vychádzal z priemernej ceny plynu na burze v Nemecku. Tá bola  v sledovanom  období dvanástich mesiacov (od 1.októbra 2018 do 30.septembra 2019) vyššia o takmer 9 %. Pri stanovení cien za dodávku elektriny ÚRSO vychádzal z ceny silovej elektriny na pražskej burze, ktorá za referenčné obdobie (prvý polrok 2019) vzrástla medziročne o28 %.

Ochránia najzranitelnejších

Zdražovanie energií by sa nemalo dotknúť najzraniteľnejších zákazníkov štátneho SPP. „V súlade so svojou obchodnou stratégiou sme prijali strategické rozhodnutie pristúpiť k úprave cien v jednotlivých tarifných triedach spôsobom, ktorý eliminuje nepriaznivé dopady rozhodnutia ÚRSO na ekonomicky najzraniteľnejšiu skupinu svojich zákazníkov. Ide najmä o zákazníkov zaradených v tarifách D1 a D2,“ uviedol hovorca SPP Ondrej Šebesta.

SPP zároveň už v súčasnosti ponúka výhodné produktové riešenia, napríklad zákaznícky orientovaný produkt Dve energie, vďaka ktorému môžu odberatelia bez viazanosti získať zľavu do výšky 11 %. “Aj v roku 2020 plánujeme ďalej prinášať svojim zákazníkom v uvedených kategóriách nové produktové riešenia s pozitívnym dopadom na ich domáce rozpočty,“ dodal Šebesta.

Nahlásiť stav plynomerov

Mesačné preddavky sa pre najzraniteľnejších zákazníkov meniť nebudú. Môžu sa zmeniť len u zákazníkov z dôvodu väčšieho objemu odobratého plynu. „Zákazníci SPP majú možnosť nahlásiť stav plynomeru od 3. do 14. januára 2020. Môžu tak urobiť prostredníctvom Zákazníckej linky SPP, prípadne e-mailom na adrese zakaznickalinka@spp.sk, prostredníctvom Web chatu SPP na www.spp.sk alebo osobne v Zákazníckom centre SPP,“ doplnil Šebesta.

Vyúčtovacie faktúry budú zasielané zákazníkom až po ukončení riadneho vyúčtovacieho obdobia. V súvislosti so zmenou cien za dodávku plynu pre domácnosti od 1. januára 2020 spoločnosť SPP –distribúcia, a.s., stanoví pre všetkých odberateľov plynu od SPP odpočet spotreby formou typového diagramu dodávky (t.j. odhadom), nie prostredníctvom fyzického odpočtu.

Koncovú cenu tvoria aj sieťové poplatky

Šebesta upozorňuje ,že SPP ako dodávateľ vie svojimi obchodnými rozhodnutiami ovplyvniť len menšiu časť koncovej ceny. „V zmysle príslušnej cenovej vyhlášky je vo vzťahu ku zákazníkom SPP dôležité upozorniť na fakt, že na základe rozhodnutia ÚRSO, sú súčasťou koncových cien za dodávku plynu pre domácnosti aj sieťové poplatky,“ upozornil Šebesta.

Ak zoberieme do úvahy modelový príklad pre kategóriu D1pri spotrebe tisíc kilowatthodín, bude ročná platba za dodávku plynu od nového roka 95,11 eur vrátane DPH. Z tejto celkovej ceny tvorí 43,44 eur (45,67%) samotná cena za dodávku plynu a zvyšok, 51,67 eur (54,33%) tvoria sieťové poplatky. „Na výšku týchto poplatkov nemajú dodávatelia energií žiadny vplyv, iba ich zahrnú do celkovej ceny v zmysle príslušných cenových rozhodnutí ÚRSO,“ konštatoval Šebesta.

Praktické informácie pre zákazníkov SPP

Ceny za dodávku plynu a elektriny pre domácnosti a podmienky ich uplatňovania platné od 1. januára 2020 sú zverejnené na webovej stránke SPP www.spp.sk, v časti Domácnosti –plyn a Domácnosti –elektrina. Informácie je možné získať aj na Zákazníckej linke SPP 0850 111 363, v pracovných dňoch od 7.00 h do 20.00 h, alebo v ktoromkoľvek z19-tich Zákazníckych centier SPP na celom Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ondrej Šebesta
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemysel