K elektroenergetikom sa pridávajú plynári. Nechápu, prečo nebudú očkovaní medzi prvými

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Vakcína, očkovanie
Foto: ilustračné, GettyImages

Na vylúčenie kritickej infraštruktúry z prvej fázy očkovania proti ochoreniu COVID-19 sa sťažujú aj plynári. Ako upozornil riaditeľ Slovenského plynárenského a naftového zväzu Richard Kvasňovský, firmy zaviedli v prevádzkach najprísnejšie preventívne opatrenia proti šíreniu ochorenia COVID-19 a pravidelne testujú svojich zamestnancov. Napriek tomu sa nový koronavírus nevyhol ani im.

Chcú očkovať kritických zamestnancov nie manažment

„Vieme o tom, že na niektorých strategických miestach v krajine už zamestnanci nemajú možnosť ísť domov a nesmú opustiť karanténne pracoviská. Rovnako ako v nemocniciach sú do práce postupne povolávaní aj pozitívne testovaní pracovníci. Rozhodnutie nezaočkovať zvyšok ich zdravých kolegov, vnímame s obrovským sklamaním a doslova ako hazard s obyvateľstvom,“ zdôraznil Kvasňovský.

Generálny riaditeľ slovenského prepravcu zemného plynu Eustream Rastislav Ňukovič pre agentúru SITA povedal, že energetici nežiadajú očkovanie pre manažment ani administratívu. „Ide nám výlučne len o najkritickejšie pozície. Firmy zatiaľ situáciu zvládajú, no ľudia na nepretržitých prevádzkach dnes naozaj potrebujú pomoc,“ konštatoval Ňukovič.

Ministerstvo hospodárstva energetikov podporuje

Ministerstvo hospodárstva SR považuje za nevyhnutné, aby boli zamestnanci kritickej infraštruktúry a vybraných subjektov hospodárskej mobilizácie riadne zaočkovaní už v prvej fáze očkovania. „Takýto bol aj pôvodný plán, ktorý sa náhle zmenil a ich kľúčoví zamestnanci z očkovacieho plánu nakoniec vypadli,“ uviedol štátny tajomník ministerstva hospodárstva Karol Galek. Pripomenul, že deti zamestnancov kritickej infraštruktúry sme pustili do škôl, aby rodičia mohli chodiť do práce, takže priznávame, že sú dôležití pre zabezpečenie chodu štátu.

Energetici potrebujú zaočkovať zamestnancov spoločností, ktoré zabezpečujú prenos a distribúciu energií alebo ich nosičov. „Tieto potrebujú na bežný chod tak domácnosti, ako aj priemysel či nemocnice, napríklad aj na pohon pľúcnych ventilácií či svietenie a kúrenie v priestoroch, kde sa očkuje,“ podčiarkol štátny tajomník rezortu hospodárstva, že sa to týka aj jadrových elektrární. „Počet ich operátorov, ktorí majú potrebné školenia a prax, je limitovaný,“ dodal Galek.

Dodávky strategických komodít, ktoré tieto spoločnosti zabezpečujú, nie sú podľa neho nateraz pre pandémiu obmedzené ani ohrozené. „Viaceré z týchto spoločností nám však hlásia rapídny nárast chorobnosti a v niektorých je situácia veľmi kritická. Preto je nevyhnutné okamžite konať,“ konštatoval Galek s tým, že ministerstvo hospodárstva zadefinovalo približne šesťtisíc najkľúčovejších zamestnancov a je pripravené o tejto téme ďalej rokovať s rezortom zdravotníctva.

Ministerstvo zdravotníctva to vidí inak

Minister zdravotníctva Marek Krajčí na piatkovej tlačovej besede povedal, že nateraz sa kompetentní rozhodli očkovať v prvej fáze len tých, ktorí prichádzajú do styku s rizikovou populáciou. „Momentálne sme nevyhodnotili, ako nevyhnutné očkovať rizikových ľudí, hoci sú aj z kritickej infraštruktúry. Vzhľadom na to, že si myslím, že tam majú byť prísne bezpečnostné opatrenia, tak aby nenastali nejaké vážne výpadky,“ povedal Krajčí.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Karol GalekMarek KrajčíRastislav ŇukovičRichard Kvašňovský
Firmy a inštitúcie EustreamSPNZ Slovenský plynárenský a naftový zväz