Koalícia ešte nevie, či podporí debatu v parlamente o predaji VSE

Parlament
Foto: archívne, SITA/Ľudovít Vaniher

Koaličné strany budú o aktuálnej situácii vo Východoslovenskej energetike (VSE) rokovať na najbližšej koaličnej rade. Agentúre SITA to potvrdil predseda poslaneckého klubu hnutia Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti (OĽaNO) Michal Šipoš.

Dostali sme 35 miliónov

Minister hospodárstva Richard Sulík (SaS) verejnosť koncom júla informoval, že pološtátne energetické firmy Západoslovenská energetika (ZSE) a VSE sa spoja. Štát si totiž neuplatní predkupné právo na podiel vo VSE, za čo by mal podľa Sulíka dostať 35 miliónov eur. Predseda opozičnej strany Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) Robert Fico chce o tejto veci diskutovať na najbližšej parlamentnej schôdzi, ktorá sa začína 1. septembra.

Porušenie koaličnej dohody

Na otázku agentúry SITA, či plánujú koaličné strany podporiť tento návrh opozície, strana Sloboda a Solidarita (SaS) odpovedala, že spoločný postup akejkoľvek koaličnej strany s opozíciou na úkor iných koaličných kolegov by znamenal porušenie koaličnej dohody.

Koaličné hnutie Sme rodina a strana Za ľudí sa k tejto téme do uzávierky nevyjadrili.

Podpísali memorandum

Slovensko si neuplatní predkupné právo na nákup 49 percent akcií spoločnosti Východoslovenská energetika Holding, a.s. Tie plánuje kúpiť koncern E.ON od skupiny RWE ako súčasť ich celosvetovej dohody. E.ON už na Slovensku vlastní 49 percent akcií v Západoslovenskej energetike, a.s. Štát za neuplatnenie predkupného práva zinkasuje od koncernu 35 mil. eur. Informoval o tom 30. júla vicepremiér a minister hospodárstva Richard Sulík. „Sme sa snažili niečo vyjednať a nie je to málo. Za neuplatnenie svojho predkupného práva dostane Slovensko celkovom slušnú sumu,“ skonštatoval minister. Obe strany zároveň podpísali memorandum.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikyVSE Východoslovenská energetikaZSE Západoslovenská energetika