Komisia odobrila podporu slovenským firmám s vysokou spotrebou elektriny

Elektrina, elektrický prúd
Foto: ilustračné, Thinkstock

Európska komisia (EK) schválila plán Slovenskej republiky, v rámci ktorého firmám s intenzívnym využívaním energie bude čiastočne refundovať odvod na podporu produkcie energie z obnoviteľných zdrojov. Slovensko v súčasnosti podporuje výrobu energie z obnoviteľných zdrojov prostredníctvom príspevkov založených na spotrebe elektriny.

Za tri roky 120 miliónov

Cieľom programu, ktorý sa má uplatňovať do konca roku 2029 a má mať na roky 2019 až 2021 predbežný rozpočet v sume 120 mil. eur, je pomôcť firmám pôsobiacim na Slovensku v sektoroch, ktoré majú vyššiu spotrebu elektriny. Oprávnené firmy dostanú refundáciu do sumy 85 percent z ich príspevkov na financovanie energie z obnoviteľných zdrojov. EK o tom informovala vo štvrtok na svojej internetovej stránke.

Pravidlá o štátnej pomoci

EK posúdila slovenskú podporu firmám s intenzívnym využívaním energie z hľadiska pravidiel Európskej únie o štátnej pomoci. Tieto pravidlá umožňujú redukciu odvodov firiem s intenzívnym využívaním energie v niektorých sektoroch, aby sa zaručila ich globálna konkurencieschopnosť. EK zistila, že opatrenie v SR zabezpečí globálnu konkurencieschopnosť firiem s intenzívnym využívaním energie bez toho, aby sa neprimerane narušila hospodárska súťaž. Komisia preto dospela k záveru, že slovenské opatrenie je v súlade s pravidlami EÚ o štátnej pomoci.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EK Európska komisia