Korčok ocenil dohodu medzi USA a Nemeckom o plynovode Nord Stream 2, víta aj ich podporu Ukrajiny

Ivan Korčok
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivan Korčok. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Minister zahraničných vecí Ivan Korčok (nom. SaS) vníma spoločnú dohodu USA a Nemecka v prípade plynovodu Nord Stream 2 ako uznanie zo strany USA, že plynovod sa stáva realitou. Korčok tiež ocenil silnú podporu teritoriálnej integrity Ukrajiny zo strany Nemecka a USA. V tlačovej správe o tom informoval komunikačný odbor Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR.

„Táto dohoda predstavuje dôležitý záväzok a politický signál zo strany Spojených štátov a Nemecka pri obnove transatlantickej spolupráce, ktorá je zásadným bezpečnostným záujmom Slovenskej republiky,“ povedal minister. Dodal, že touto dohodou sa potvrdzuje strategický význam Ukrajiny pre bezpečnosť Slovenska a celej Európy.

Spojené štáty americké a Nemecko sa v rámci dohody, ktorá umožní dokončenie kontroverzného plynovodu Nord Stream 2 bez uvalenia ďalších amerických sankcií, dohodli na podpore Ukrajiny a Poľska prostredníctvom financovania alternatívnych energetických zdrojov a rozvojových projektov.

Plynovod, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska cez Baltské more do Nemecka, obe krajiny obchádza, pričom sa tiež obávajú úmyslov Moskvy. Nová dohoda tiež zaväzuje Washington a Berlín, že použijú sankcie a iné nástroje, ak sa Rusko pokúsi využiť plynovod ako politickú zbraň.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ivan Korčok
Firmy a inštitúcie MZVEZ Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SRSaS Sloboda a Solidarita