Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Elektráreň geotermálna
Ilustračné foto SITA
18. 07. 2019 13:57 AktualityKošický kraj Dargaj.jpg od SITA

Košičania sa pustili do geotermálneho vrtu

Košický kraj plánuje hradiť výdavky spojené s vyhĺbením vrtu z rezervného fondu, mali by sa vyšplhať na dva milióny eur.

Košický samosprávny kraj (KSK) začína práce na realizácii geotermálneho vrtu v lokalite pri obci Čižatice. Táto lokalita je podľa výsledkov geologických výskumov bohatá na termálnu vodu. Informoval o tom na dnešnej tlačovej besede predseda KSK Rastislav Trnka. Kraj už v súčasnosti vlastní pozemky v lokalite Čižatice. O tom, kto bude realizovať vrtné práce, rozhodne verejné obstarávanie. Kraj plánuje hradiť výdavky spojené s vyhĺbením vrtu z rezervného fondu, mali by sa vyšplhať na dva milióny eur. Podľa Trnku by samotný vrt mal byť hlboký 1 500 až 2 000 metrov a realizovať by sa mal v priebehu budúceho roka.

Chcú využiť potenciál Košického kraja

„Následne budú vykonané hydrodynamické skúšky a spracovaná bude štúdia uskutočniteľnosti, ktorá ukáže ako najlepšie využiť potenciál ukrývajúci sa pod povrchom,“ povedal Trnka. Podľa neho v kraji dlhodobo chýbajú možnosti na rekreáciu tohto typu. „Výsledky odborných výskumov ukazujú, že Košická kotlina je bohatá na geotermálne zdroje a bola by veľká škoda ich nevyužiť. Chceme využiť potenciál Košického kraja tak, aby za termálnou vodou nemuseli ľudia cestovať za hranice,“ dodal Trnka.

Na geotermálnom výskume chce kraj spolupracovať s Technickou univerzitou Košice (TUKE), s ktorou má podpísanú rámcovú zmluvu o spolupráci. Fakulta baníctva, ekológie, riadenia a technológie (BERG) už v minulosti uskutočnila geologický prieskum na tomto území.

Spoluautormi projektu sú aj dvaja poslanci Zastupiteľstva KSK, Viktor Dulina a Martin Smrčo. „Existenciu geotermálnej vody v Čižatickej priehlbine potvrdzujú výsledky vrtov v susedných Kecerovských Pekľanoch a Rozhanovciach. Doterajšie nevyužitie týchto podzemných zdrojov považujem za mrhanie prírodným a ekonomickým potenciálom Košického kraja,“ uviedol Dulina.

Všetko musia schváliť poslanci

Zámer realizácie geotermálneho vrtu ešte musia schváliť krajskí poslanci. Rozhodovať by o tom mali na najbližšom zastupiteľstve 26. augusta. „Po tom, čo budú známe výsledky štúdie využiteľnosti geotermálneho zdroja, bude kraj hľadať partnerov a súkromných investorov, ktorí by mohli zrealizovať výstavbu samotného akvaparku. O tomto projekte intenzívne komunikujeme aj s mestom Košice,“ dodal Trnka.

K téme

Taliana pustili z väzby. Bude stíhaný na slobode. ZAUJÍMAVOSTI: Čína sa pýši viacerými zelenými projektmi

Témy

Viac k osobnosti z článku

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X