Kto opraví gabčíkovskú elektráreň? Už čoskoro by sme to mali vedieť.

Gabčíkovo vodná elektráreň
Vodná elektráreň Gabčíkovo

Vodohospodárska výstavba predpokladá, že v prvom kvartáli nového roka ukončí tender na dodávateľa generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo.

S príchodom nového roka by sa mohla verejnosť dozvedieť meno dodávateľa generálnej opravy Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG). Štátny podnik Vodohospodárska výstavba predpokladá, že celý tender, ktorý bol vyhlásený v jeseni roku 2017, by sa mohol ukončiť v prvom kvartáli tohto roka.

„Predpokladáme, že tender by sa mal ukončiť v prvom kvartáli 2019, teda po ukončení hodnotenia cenových ponúk,“ uviedla pre portál vEnergetike.sk vedúca kancelárie generálneho riaditeľa Vodohospodárskej výstavby Stela Ištvánfyová.

Stále vyhodnocujú

V súčasnosti stále prebieha vyhodnocovanie predložených ponúk. „Naďalej prebieha procese hodnotenia predložených cenových ponúk odbornou komisiou a ich vysvetľovania s lehotami podľa zákona o verejnom obstarávaní,“ dodala Ištvánfyová. Štátny podnik v polovici októbra v rámci tendra vyhlásil elektronickú komunikáciu. „Dôvodom vyhlásenia je zmena zákona o verejnom obstarávaní, na základe ktorej nám vznikla povinnosť komunikovať elektronicky,“ vysvetlila Ištvánfyová.

Vodohospodárska výstavba otvárala obálky s ponukami záujemcov koncom januára minulého roka. Podnik viackrát odmietol bližšie špecifikovať podrobnosti tendra. Nateraz sa tak oficiálne nevie ani presný počet uchádzačov o generálnu opravu najväčšej vodnej elektrárne, a ani s akými cenovými ponukami do tendra prišli. Štátny podnik sa odvolával na zachovanie transparentnosti verejného obstarávania.

Od septembra 2017

Štátny podnik Vodohospodárska výstavba, ktorý znova prevádzkuje gabčíkovskú elektráreň, začal s hľadaním dodávateľa začiatkom septembra 2017. Cieľom generálnych opráv je najmä obnovenie plnej funkčnosti zariadení, predchádzanie poruchám a zvýšenie bezpečnosti prevádzky vodnej elektrárne. Predpokladaná hodnota zákazky na generálnu opravu a rekonštrukciu Vodnej elektrárne Gabčíkovo je 71,5 milióna eur.

Predmetom zákazky je zhotovenie stavby Sústava vodných diel Gabčíkovo-Nagymaros, stupeň Gabčíkovo – generálna oprava a rekonštrukcia Vodnej elektrárne Gabčíkovo, vrátane inžinierskej činnosti, generálnej opravy turbogenerátorov, zdvíhacích a ďalších zariadení, opráv, respektíve obstarania nových zariadení, ako aj uvedenie do prevádzky.

Štátne prevzatie

Štát prevádzkuje Vodnú elektráreň Gabčíkovo prostredníctvom svojho podniku Vodohospodárska výstavba vyše tri roky. Predošlá vláda Roberta Fica ju začiatkom roka 2015 odobrala z prenájmu Slovenským elektrárňam, ktoré vtedy majoritne ovládala talianska skupina Enel. Jedným z dôvodov, ktorým vládni predstavitelia obhajovali vypovedanie tridsaťročnej zmluvy o prenájme, bola údajná neochota Slovenských elektrární zrealizovať generálnu opravu gabčíkovskej elektrárne. Tá bola podľa vládnych predstaviteľov akútna.

Zariadenia gabčíkovskej elektrárne sú v prevádzke od roku 1992 a sú podľa štátneho podniku technicky a morálne opotrebované. Vodná elektráreň Gabčíkovo s celkovým inštalovaným výkonom 720 megawattov je najväčšou vodnou elektrárňou na Slovensku. Jej súčasťou je osem turbogenerátorov, ktoré boli postupne uvedené do prevádzky v rokoch 1992 až 1995.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie VVB Vodohospodárska výstavba