Kúrenári by si mali s dodávateľom elektriny prediskutovať sadzby, ÚRSO očakáva intenzívnejšiu kampaň

Elektrikár, elektrina
Foto: ilustračné, Thinkstock

Predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris očakáva, že distribučné spoločnosti zintenzívnia informačnú kampaň a aktívnu pomoc vybraným tzv. kúrenárom. Kampaň by sa mala zamerať na optimalizáciu nákladov na elektrinu formou výmeny ističov, či na prestup do iných výhodnejších taríf.

Spotrebiteľom využívajúcim „kúrenárske“ sadzby tiež úrad odporúča, aby sa spojili so svojim priamym dodávateľom elektrickej energie a prediskutovali s ním prípadné možné alternatívne sadzby, ktoré by mohli lepšie vyhovovať profilu odberu v ich domácnostiach, či odberných miestach. ÚRSO o tom informuje v tlačovej správe.

Historické nespravodlivosti

Úrad aktívne usmerňuje a monitoruje aktivity distribučných spoločností pri zabezpečení informovanosti vybraných skupín odberateľov elektriny v súvislosti s prípadným prestupom do výhodnejších taríf. Čas na zváženie a zmenu sadzby majú odberatelia do 1. apríla 2021. Medzi opatrenia úradu patrí napríklad zabezpečenie priameho oslovovania dotknutých zákazníkov zo strany distribučných spoločností. Tie tiež realizujú cielené mediálne kampane, či zriadenie dočasného informačného čísla s poradenstvom pri zmene sadzby.

ÚRSO sa na základe žiadostí od distribučných spoločností rozhodol umožniť im v roku 2021 riešiť historické nespravodlivosti v nastavení fixnej zložky tarify za distribúciu elektriny v niektorých tzv. „kúrenárskych“ sadzbách. Veľká skupina bežných odberateľov podľa úradu už nebude musieť „dotovať“ vo svojich účtoch za elektrinu malú skupinu tzv. „kúrenárov“.

Zmeny si budú uplatňovať od apríla

Úrad sa rozhodol urobiť túto zmenu mimo aktuálnej vykurovacej sezóny. „V tzv. „kúrenárskych“ sadzbách, kde značne stúpne fixná zložka tarify za distribúciu elektriny, sa preto nebudú zmeny uplatňovať od 1. januára 2021, ale až od 1. apríla 2021,“ uvádza sa v tlačovej správe.

Podmienkou úradu zároveň bolo, že distribučné spoločnosti budú proaktívne oslovovať dotknutých „kúrenárov“ a poskytnú im potrebné odborné poradenstvo tak, aby sa zmena dotkla čo najmenej ich peňaženiek. K tomu sa aj distribučné spoločnosti ešte pri cenových konaniach zaviazali.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej Juris
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví