Kysuce majú novú transformovňu, energetici preinvestovali 3,5 milióna eur

SSD
Nová transformovňa na Kysuciach

Oblasť Kysúc už zásobujú elektrickou energiou štyri transformovne, ktoré premieňajú 110-kilovoltové veľmi vysoké napätie na 22-kilovoltové vysoké napätie. K dvom transformovňam v Kysuckom Novom Meste a jednej v Čadci, ktorá zásobovala celý rozsiahly okres, pribudla ďalšia v Krásne nad Kysucou. Energetici zo Stredoslovenskej distribučnej (SSD) ju budovali od roku 2018. „Investovali sme do nej viac ako tri a pol milióna eur,“ uviedol pre agentúru SITA hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

„Práce sme stihli podľa plánu a dokonca sa nám podarilo ušetriť z rozpočtu zhruba 750-tisíc eur. Už nič nebráni tomu, aby sa v regióne pripájali noví odberatelia elektriny, prípadne, aby si tí súčasní navýšili odber,“ doplnil vedúci oddelenia Kľúčové projekty v SSD Igor Macúš.

Veľký záujem o elektrinu

Distribučná spoločnosť vybudovala novú transformovňu pre narastajúci počet žiadostí o pripojenie. Záujem preukazovali už dlhšiu dobu viacerí investori z priemyslu, výroby, ale aj developeri. „Navýšenie kapacity distribuovanej elektriny tak podporí rozvoj Kysúc nielen po hospodárskej, ale aj bytovej stránke,“ dodal Gejdoš. Transformovňa v Krásne nad Kysucou je schopná pokryť maximálny výkon 40 megawattov. Takýto objem dokáže zásobovať napríklad desiatky stredných podnikov alebo viac ako dvetisíc rodinných domov.

„Investícia nebude mať dopad len na nových odberateľov. Aj tým pôvodným zaručí vyššiu kvalitu a spoľahlivosť distribúcie elektriny. Dokonca aj pri kalamitách a väčších výpadkoch v širšom regióne bude nová transformovňa schopná pomôcť pri zásobovaní cez alternatívne okruhy,“ vysvetlil Macúš. Zdôraznil, že ide o modernú automatickú technológiu bez stálej obsluhy, ktorú ovládajú dispečeri na diaľku zo žilinskej centrály.

Preinvestovali viac ako 10 miliónov

Stredoslovenská distribučná preinvestovala na Kysuciach v ostatných rokoch už viac ako desať miliónov eur. Strategickým projektom bola rekonštrukcia vedenia veľmi vysokého napätia medzi Kysuckým Novým Mestom a Čadcou. „Práve toto vedenie napája novú transformovňu v Krásne,“ konštatoval Gejdoš.

Spoločnosť Stredoslovenská distribučná, a. s., je regionálnym prevádzkovateľom distribučnej sústavy elektrických vedení na úrovni veľmi vysokého, vysokého a nízkeho napätia. Zabezpečuje distribúciu elektriny na území Banskobystrického, Žilinského a časti Trenčianskeho kraja. Spravuje takmer 35-tisíc kilometrov elektrických vedení, ktoré napájajú zhruba 760-tisíc domácností a firiem.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Igor MacúšMiroslav Gejdoš
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná