Liberáli chcú firme SEPS okresať používanie zisku

SEPS
Ilustračné foto pixabay.com

Poslanci za stranu SaS navrhujú novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, na základe ktorej by sa zisk z poskytovania systémových služieb zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy použil len na úhradu plánovaných nákladov na systémové služby.

Opoziční poslanci Národnej rady SR by chceli okresať používanie zisku spoločnosti Slovenská elektrizačná prenosová sústava (SEPS), ktorú prostredníctvom ministerstva financií ovláda štát. Poslanci za stranu SaS Karol Galek a Jana Kiššová sa budú snažiť v parlamente presadiť novelu zákona o regulácii v sieťových odvetviach, na základe ktorej by sa zisk z poskytovania systémových služieb zo strany prevádzkovateľa prenosovej sústavy použil len na úhradu plánovaných nákladov na systémové služby.

„Návrh zákona reaguje v prvom rade na fakt, že napriek každoročnej ziskovosti štátnej spoločnosti tarifa za systémové služby je jedna z najvyšších v rámci Európskej únie, pričom túto tarifu v koncovej cene elektriny uhrádzajú spotrebitelia a ostatní koncoví odberatelia elektriny. Inými slovami sa podieľajú na ziskovosti spomínanej štátnej spoločnosti,“ zdôvodnili svoje kroky liberálni poslanci. Sú presvedčení, že po prípadnom schválení ich novely by sa odberateľom výrazne znížili ceny elektriny.

Kompetentní by si mali podľa poslancov uvedomiť, že spoločnosť SEPS má monopolné postavenie v rámci zabezpečovania prevádzkovej spoľahlivosti celej elektrizačnej sústavy na Slovensku. „Ústava SR ako aj Dohovor o ochrane ľudských práv a základných slobôd hovoria o rovnosti v základných právach. Tie sa však nezaručujú štátu, ale súkromným subjektom. Štátne akciové spoločnosti sú len formálne súkromnými subjektmi, štát v nich má totiž garantovanú 100-percentnú majetkovú účasť,“ uviedli poslanci.

Podľa nich aplikácia predpisu do praxe neprinesie žiadnu komplikáciu v činnostiach regulovaných subjektov ani koncových spotrebiteľov energií. „Naopak, mala by znížiť tarifu za systémové služby, a tým pádom aj celkovú cenu elektriny, ktorú platia všetci odberatelia,“ konštatovali poslanci Galek a Kiššová.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie NR SR Národná rada Slovenskej republikySEPS Slovenská elektrizačná prenosová sústava