Lídri skupiny G7 chcú potrestať Rusko, pokúsia sa obmedziť cenu ropy krajiny

Ruská ropa
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Skupina siedmich popredných ekonomík sveta G7 sa pokúsi obmedziť cenu ruskej ropy. Lídri skupiny, ktorí sa zišli na samite v Nemecku, chcú týmto krokom potrestať Rusko a zmierniť ekonomické dopady vojny na Ukrajine. Referuje o tom spravodajský web CNN.

Podrobnosti týkajúce sa cenového stropu na ruskú ropu zatiaľ nie sú známe. Predstavitelia G7 uviedli, že na presnom mechanizme sa stále pracuje. Lídri však podotkli, že dajú pokyny svojim tímom, aby pracovali na nájdení spôsobu, ako obmedziť cenu, za ktorú môže Rusko predávať svoju ropu, a pripraviť tak Moskvu o kľúčový zdroj príjmov.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

„Cieľom je vyhladovať Rusko a Putina od jeho hlavného zdroja hotovosti a prinútiť znížiť cenu ruskej ropy, aby sme pomohli zmierniť dopad Putinovej vojny na pumpách,“ uviedol nemenovaný popredný predstaviteľ americkej administratívy.

Keďže ceny ropy vyleteli nahor, príjmy Ruska z ropy v skutočnosti stúpajú, napriek globálnemu zákazu dovozu. Lídri chcú využiť svoju „kolektívnu páku“ na zníženie príjmov, ktoré Rusko dostáva od krajín, ktoré stále nakupujú jeho ropu.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Vladimir Putin
Firmy a inštitúcie G7