Lyžiarske stredisko Jasná si na dostatok elektriny ešte musí počkať

Jasná TMR lyžovanie
Jasná TMR lyžovanie

Problémy s elektrinou v Demänovskej doline a v lyžiarskom stredisku Jasná by chceli energetici vyriešiť do štyroch rokov. Spoločnosť Stredoslovenská distribučná (SSD) totiž v rokoch 2023 a 2024 predpokladá ukončenie všetkých investičných projektov potrebných pre rozšírenie svojej elektrizačnej siete. „Už sme začali s prípravnou fázou, ktorá zahŕňa vypracovanie technického návrhu, prípravu trasy nových vedení, komunikáciu s vlastníkmi pozemkov a podobne. Keďže investičný zámer je rozsiahly a naša firma chce proces čo najviac urýchliť, projekt rozdelíme do niekoľkých etáp,“ povedal pre portál vEnergetike.sk hovorca SSD Miroslav Gejdoš.

Viacero investičných akcií za niekoľko miliónov

Stredoslovenskí energetici pripravujú niekoľko investičných akcií v Jasnej. Pôjde o investície v rozsahu niekoľkých miliónov eur. Posilniť by sa tak mala miestna distribučná sieť. „Umožníme tak pripájanie nových odberateľov, prípadne navýšenie odberu u existujúcich,“ doplnil Gejdoš. Realizáciu prvej etapy investícií plánuje stredoslovenská distribučná spoločnosť už na obdobie rokov 2020 až 2021. „Tým umožníme zahájenie investičných zámerov u odberateľov,“ podotkol Gejdoš.

Elektrinu v Demänovskej Doline a hore v Jasnej potrebuje podľa energetikov množstvo lanoviek a spolu 113 penziónov, chát a hotelov, ktoré dokážu ubytovať asi štyritisíc ľudí. „Potrebujú výkon 8,5 megawattov. Kapacitu plánujeme navýšiť o 60 %,“ povedal Gejdoš.

Dve nové vedenia vysokého napätia

Kľúčovou súčasťou investícií bude vybudovanie dvoch nových vedení vysokého napätia napájaných z transformovne v Liptovskom Mikuláši a z transformovne v Závažnej Porube. Dĺžka každého z nich bude približne 16 kilometrov. „Keďže budú prechádzať národným parkom, počítame aj s ohľadom na zásahy do životného prostredia s ich uložením do podzemného kábla,“ dodal Gejdoš.

Stop stav

Lyžiarske stredisko Jasná zažíva v ostatných rokoch rozsiahly rozvoj cestovného ruchu a tým aj veľkú výstavbu. Stredoslovenská distribučná bola preto nútená od roku 2018 zaviesť v Jasnej takzvaný “stop stav“ pre pripájanie nových objektov do elektrickej distribučnej siete. „Kapacita distribučnej sústavy je momentálne vyčerpaná a už nie je možné pripájať ďalšie odberné miesta ani navyšovať odber na tých súčasných,“ uzavrel Gejdoš.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Gejdoš
Firmy a inštitúcie SSD Stredoslovenská distribučná