Macron ohlásil veľkú investíciu, Francúzsko začne s výstavbou jadrových reaktorov

Emmanuel Macron
Francúzsky prezident Emmanuel Macron. Foto: SITA/AP

Francúzsko počas nasledujúcich piatich rokov investuje do rozvoja inovatívnych technológií a priemyslu zhruba 30 miliárd eur. Súčasťou plánu, ktorý zverejnil v utorok prezident Emmanuel Macron, je aj výstavba malých jadrových reaktorov.

Cieľom je podporiť hospodársky rast krajiny v čase, keď čelí čoraz silnejšej konkurencii z Číny a USA, uviedol Macron. Ako dodal, s investíciami sa začne budúci rok.

Možnosť zvoliť si budúcnosť

„Ak my, Európania, a najmä my, Francúzi chceme mať možnosť zvoliť si svoju budúcnosť, tak je kľúčové, aby sme vyhrali… boj o nezávislosť a lepšie životné podmienky,“ povedal Macron.

Plán počíta s investíciami do vývoja energetických technológií, ktoré pomôžu znížiť emisie skleníkových plynov, v objeme osem miliárd eur. Tieto prostriedky poslúžia aj na financovanie výstavby malých modulárnych jadrových reaktorov, uviedol prezident.

Jadrové elektrárne zásobujú väčšinu Francúzska

Zhruba 70 percent elektriny spotrebovanej vo Francúzsku zabezpečujú jadrové elektrárne.

Členské štáty Európskej únie sa pred dvoma rokmi dohodli, že nukleárna energia by mohla 27-člennému bloku pomôcť pri transformácii smerom k uhlíkovo neutrálnej ekonomike, čo vládam dáva možnosť využívať ju v národných energetických mixoch.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel Macron