Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Jadrová energia zdroje energií
Atómová elektráreň Paks atomeromu.hu
28. 01. 2019 13:58 Aktuality od vEnergetike.sk

Maďari chcú zmeniť financovanie dostavby atómky Paks

Maďarská vláda podľa denníka The New York Times rokuje s Ruskom o zmene dohody o financovaní dostavby elektrárne Paks tak, aby sa úver začal splácať až po sprevádzkovaní oboch nových blokov.

Maďarsko chce zmeniť financovanie dostavby svojej jadrovej elektrárne pri meste Paks. Podľa maďarského ministra bez portfólia Jánosa Süliho chcú dosiahnuť s Ruskom, ktoré má bloky Pakse vybudovať, dohodu, že úver začne Maďarsko splácať až keď budú oba reaktory pripravené dodávať elektrinu.

Ako ďalej informuje na svojich internetových stránkach denník The New York Times, jestvujúca dvojgigawattová atómová elektráreň Paks, ktorá sa stará o polovicu maďarskej výrobnej kapacity a pokrýva tretinu spotreby elektriny v krajine, produkuje elektrinu od osemdediatych rokov a ukončiť výrobu by mala po roku 2030. Maďarsko uzavrelo kontrakt s ruskou štátnou firmou Rosatom na vybudovanie elektrárne s podobnou kapacitou, ktorá má nahradiť postupne dosluhujúce bloky. Výstavba však čelí viacerým zdržaniam, čiastočne aj kvôli kontrolám zo strany Európskej únie, ktoré sa zamerali aj na spôsob financovania projektu.

Splátky až po spustení

Navrhovaná zmena financovania by pritom podľa Süliho mala byť v súlade s postupmi navrhnutými Európskou úniou. „Začneme uhrádzať splátky, keď nové bloky začnú s produkciou. Nevznikne žiadna škoda, žiadne dodatočné platby, iba sa preplánujú finančné úhrady,“ cituje ministra agentúra The New York Times. Ako dodal, na úprave dohôd ohľadom financovania projektu pracujú ruský a maďarský minister financií. Po finalizácii dohody si bude ešte vyžadovať schválenie maďarským parlamentom.

O vybudovaní nového jadrového zdroja rozhodli poslanci maďarského parlamentu ešte v roku 2009. Premiér Viktor Orbán následne obišiel medzinárodný tender a podpísal dohodu s ruským prezidentom Vladimírom Putinom. Na základe tejto dohody sa pritom Moskva zaviazala vybudovať dva jadrové reaktory a ponúkla štátnu pôžičku v objeme 10 mld. eur na financovanie projektu v celkovej hodnote 12,5 mld. eur.

Ako dodáva The New York Times, tento krok maďarskej vlády spustil vlnu kritiky, najmä zo strany USA, ktoré vyjadrili obavu ohľadom prílišnej závislosti strednej a východnej Európy na ruských energetických zdrojoch. Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD) však konštatovala, že rozhodnutie Maďarska je pochopiteľné vzhľadom na postavenie Moskvy v konkurenčnom boji v jadrovej energetike. OECD dokonca vtedy konštatovala, že ostatné krajiny musia nájsť cestu ako byť konkurencieschopné voči ruským dodávateľom.

Odporúčané články

Robert Fico refuses to comment on Mochovce NPP Nuclear disposal levy will not raise electricity price

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X