Malá vodná elektráreň vraj poškodzuje prírodu

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Voda vodná
Ilustračné foto SITA

Malá vodná elektráreň Želiezovce v okrese Levice spôsobuje na životnom prostredí škody veľkého rozsahu. Konštatoval to odbor životného prostredia na Okresnom úrade v Leviciach. „Bola spôsobená škoda na vode, biotopoch a chránených živočíchoch,“ konštatoval úrad s tým, že zatiaľ definitívne nerozhodol, pretože „prípad takejto environmentálnej škody v Slovenskej republike ešte nebol zaznamenaný a do budúcna toto rozhodnutie bude precedensom pri riešení podobných prípadov“. Agentúru SITA o tom informovala expertka Fondu na ochranu prírody (WWF) Slovensko na vody Martina Paulíková. Dodala, že v súčasnosti okresný úrad zabezpečuje stanoviská odborných organizácií, ako Štátna ochrana prírody či Slovenský vodohospodársky podnik, aby mohli byť vyčíslené škody a prijaté všetky relevantné opatrenia, aby sa už podobný prípad v budúcnosti nestal. „Okresný úrad ešte svoje konanie neukončil, stále prebieha, a nebolo vydané právoplatné rozhodnutie,“ uviedla Paulíková.

Tisíce mŕtvych rýb

Malú vodnú elektráreň (MVE) v Želiezovciach dokončili na jeseň v roku 2016 a hneď pri prvej jarnej migrácii rybári nachádzali tisíce mŕtvych a mechanicky poškodených rýb, ktoré nevošli do postaveného rybovodu, ale do turbíny. Rybovod je podľa ochranárov a rybárov zle postavený a predstavuje skôr bludisko, v ktorom ryby nevedeli nájsť cestu a plávali starým korytom priamo do turbíny. WWF Slovensko preto v spolupráci s organizáciou VIA IURIS a združením Slatinka podalo podnet podľa zákona o prevencii a náprave environmentálnych škôd. Upozornili i na poškodenie lužných lesov, ktoré pre vybagrovanie koryta Hrona asi o štyri metre a následný pokles vody prichádzajú o podzemnú vodu a vysychajú, uviedla Paulíková. Aj Štátna ochrana prírody v roku 2017 konštatovala poškodenie biotopov lužných lesov na ploche takmer 300-tisíc m2.

Musia prijať nové opatrenia

Paulíková očakáva, že Okresný úrad v Leviciach v súčinnosti s prevádzkovateľom MVE Želiezovce pristúpi k návrhu potrebných opatrení, ktoré následne aj uskutoční. Niektoré opatrenia, napríklad inštalácia zábran pred turbíny, už boli podľa nej vykonané. „Očakávame opatrenia, ktoré budú smerovať k riešeniu zasypania dna rieky asi o štyri metre, čo je dôsledok prebagrovania rieky pri výstavbe elektrárne. Práve v dôsledku toho však pravdepodobne poklesla hladina podzemnej vody a začali vysychať biotopy lužných lesov, čo sa zatiaľ nepodarilo vyriešiť ani náhradnou výsadbou, pretože aj tá vyschla,“ uzavrela Paulíková s tým, že Okresný úrad v Leviciach pokračuje v konaní.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Martin Paulíková