Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Plyn domácnosti plynomer
Ilustračné foto montgas.sk
18. 01. 2019 13:05 Spotrebiteľ od vEnergetike.sk/SITA

Malé podniky odoberajúce plyn sa musia pripraviť na nedoplatky či preplatky

Ako informovala spoločnosť ZSE, všetky odberné miesta boli zaradené do jednotného odpočtového cyklu s ročným vyúčtovaním k 31. decembru.

Malé a stredné podniky, ktorým regulačný úrad stále stanovuje maximálne ceny za dodávky plynu, sa musia pripraviť na väčšie nedoplatky či preplatky. Ako uviedla hovorkyňa Západoslovenskej energetiky (ZSE) Michaela Dobošová, pri odberateľoch plynu z radov podnikateľov prichádza od tohto roka k väčšej zmene pri odpočte spotreby plynu.

„Všetky odberné miesta boli zaradené do jednotného odpočtového cyklu s ročným vyúčtovaním k 31. decembru. Takýto odpočet už bol zrealizovaný k 31. 12. minulého roka. V závislosti od mesiaca, kedy bolo realizované vyúčtovanie doteraz, môže prísť v tejto prvej vyúčtovacej faktúre k vyšším nedoplatkom, respektíve preplatkom. Zároveň bude vystavený nový rozpis zálohových platieb na zúčtovacie obdobie od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019. Prípadné väčšie nedoplatky, resp. preplatky môže zákazník riešiť s našou spoločnosťou individuálne,“ dodala Dobošová.

V súvislosti s novelou zákona o energetike, prichádza v tomto roku k zmene termínov vyúčtovania spotreby plynu aj pri domácnostiach. Odpočet pre domácnosti sa bude vykonávať vždy k poslednému dňu v mesiaci. V prípade domácností zmena spočíva v tom, že odpočet spotreby plynu sa bude vykonávať vždy ku koncu kalendárneho mesiaca. „Čiže, ak mal zákazník odpočet napríklad k 18. 1., po novom sa bude realizovať až k 31. 1. S tým súvisí aj posun pri vystavovaní vyúčtovacej faktúry, ktorá môže byť zákazníkovi doručená s časovým posunom do 15. februára,“ konštatovala Dobošová s tým, že zákazníci nemusia v tejto súvislosti nahlasovať žiadne údaje, väčšina z nich túto zmenu ani nepocíti.

Odporúčané články

Skupina MOL sa drží plánu, polročný zisk prekročil miliardu dolárov Poliaci podpísali kontrakt na plynovod k slovenským hraniciam. Priblíži nás aj k nórskemu plynu.

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X