Malé podniky odoberajúce plyn sa musia pripraviť na nedoplatky či preplatky

Plyn domácnosti plynomer
Ilustračné foto montgas.sk

Ako informovala spoločnosť ZSE, všetky odberné miesta boli zaradené do jednotného odpočtového cyklu s ročným vyúčtovaním k 31. decembru.

Malé a stredné podniky, ktorým regulačný úrad stále stanovuje maximálne ceny za dodávky plynu, sa musia pripraviť na väčšie nedoplatky či preplatky. Ako uviedla hovorkyňa Západoslovenskej energetiky (ZSE) Michaela Dobošová, pri odberateľoch plynu z radov podnikateľov prichádza od tohto roka k väčšej zmene pri odpočte spotreby plynu.

„Všetky odberné miesta boli zaradené do jednotného odpočtového cyklu s ročným vyúčtovaním k 31. decembru. Takýto odpočet už bol zrealizovaný k 31. 12. minulého roka. V závislosti od mesiaca, kedy bolo realizované vyúčtovanie doteraz, môže prísť v tejto prvej vyúčtovacej faktúre k vyšším nedoplatkom, respektíve preplatkom. Zároveň bude vystavený nový rozpis zálohových platieb na zúčtovacie obdobie od 1. 1. 2019 do 31. 12. 2019. Prípadné väčšie nedoplatky, resp. preplatky môže zákazník riešiť s našou spoločnosťou individuálne,“ dodala Dobošová.

V súvislosti s novelou zákona o energetike, prichádza v tomto roku k zmene termínov vyúčtovania spotreby plynu aj pri domácnostiach. Odpočet pre domácnosti sa bude vykonávať vždy k poslednému dňu v mesiaci. V prípade domácností zmena spočíva v tom, že odpočet spotreby plynu sa bude vykonávať vždy ku koncu kalendárneho mesiaca. „Čiže, ak mal zákazník odpočet napríklad k 18. 1., po novom sa bude realizovať až k 31. 1. S tým súvisí aj posun pri vystavovaní vyúčtovacej faktúry, ktorá môže byť zákazníkovi doručená s časovým posunom do 15. februára,“ konštatovala Dobošová s tým, že zákazníci nemusia v tejto súvislosti nahlasovať žiadne údaje, väčšina z nich túto zmenu ani nepocíti.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie ZSE Západoslovenská energetika