Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Atómová elektráreň Jaslovské Bohunice SE
Jadrová elektráreň v Jaslovských Bohuniciach www.javys.sk
30. 04. 2019 10:42 Aktuality od vEnergetike.skvEnergetike.sk/SITA

Máme bezpečné jadrové bloky. Skonštatovali inšpektori.

Úrad jadrového dozoru SR nemusel v minulom roku vydať príkaz na obmedzenie alebo zastavenie prevádzky žiadneho jadrového bloku.

Slovenské jadrové elektrárne a zariadenia boli aj v minulom roku prevádzkované bezpečne a spoľahlivo. Na základe svojich kontrol to konštatoval v správe Úrad jadrového dozoru SR (ÚJD). Na základe výsledkov kontrolnej a hodnotiacej činnosti úrad mohol potvrdiť, že jadrové elektrárne a zariadenia boli v minulom roku prevádzkované bez závažných udalostí, ktoré by viedli k príkazu na zníženie výkonu alebo na odstavenie reaktora, respektíve zastavenie prevádzky jadrovej elektrárne. „V minulom roku sme neobmedzili rozsah alebo platnosť povolenia, a ani sme nezastavili prevádzku žiadneho jadrového zariadenia,“ uviedol kontrolný orgán.

Bohunické a mochovecké bloky

Na dvoch blokoch jadrovej elektrárne V2 v Jaslovských Bohuniciach úrad zaevidoval šesť prevádzkových udalostí. Vyskytol sa jeden prípad automatického odstavenia reaktora. „Počas plánovanej odstávky tretieho bloku na výmenu paliva pri vychladzovaní primárneho okruhu, prišlo k aktivácii automatickej ochrany na už odstavenom reaktore. Bolo to zapríčinené nárastom tlakového rozdielu na parogenerátore,“ informoval úrad. Nakoľko uvedená udalosť sa vyskytla v bohunickej jadrovej elektrárni opakovane, bola aj predmetom inšpekcie. „V rámci inšpekcie boli identifikované nedostatky a uložené nápravné opatrenia,“ dodal úrad.

Aj napriek zisteným nedostatkom konštatoval ÚJD, že prevádzka obidvoch blokov Jadrovej elektrárne Bohunice V2 bola bez závažných nedostatkov v oblasti jadrovej bezpečnosti. „Identifikované prevádzkové poruchy boli bez osobitnej významnosti z hľadiska jadrovej bezpečnosti. Nedostatky, ktoré boli počas inšpekcií zistené, boli odstránené,“ konštatoval úrad.

Podobný záver konštatoval ÚJD aj v prípade dvoch jadrových blokov Atómovej elektrárne Mochovce. V tejto jadrovej elektrárni zaevidoval šesť udalostí bez osobitnej významnosti pre jadrovú bezpečnosť. „Na všetkých prevádzkovaných jadrových blokov boli prijaté také nápravné opatrenia, ktoré minimalizujú pravdepodobnosť ich opakovania,“ uzavrel úrad.

Pokuta pre elektrárne

ÚJD vykonal na štyroch prevádzkovaných jadrových blokoch celkovo takmer 80 kontrol, pričom desať bolo neplánovaných. Slovenským elektrárňam, ktoré jadrové bloky prevádzkujú, udelil celkovú pokutu vo výške 200 tisíc eur.

Odporúčané články

Emisné povolenky sa dostali na jedenásťročné maximum Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019)

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X