Matovič ide na európsky samit hľadať spojencov, jadrových

PREMIÉR: Opatrenia počas veľkonočných sviatkov
Premiér Igor Matovič počas tlačovej konferencie po zasadnutí konzília odborníkov o opatreniach počas Veľkej noci proti šíreniu ochorenia COVID-19 spôsobeného koronavírusom (2019-nCoV) na Slovensku. Bratislava, 5. apríl 2020.

Slovenský predseda vlády Igor Matovič chce na najbližšom samite, ktorý sa má uskutočniť koncom tohto týždňa, hľadať spojencov pre jadrovú energetiku. Už pred týždňom sa premiér nechal počuť, že plánuje spolu s európskymi partnermi vytvoriť akúsi jadrovú alianciu. Spojenectvo bude hľadať najmä u francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, ako aj u predstaviteľov ďalších štátov využívajúcich jadrovú energiu.

Premiér sa nebojí

„Ja sa nebojím otvárať také nezvyčajné témy, ktoré zapadli prachom. My, keď spustíme tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce, teda dúfajme, že spustíme, tak budeme mať podstatné množstvo našej energie vyrábanej v atómových elektrárňach. A teraz, aby sa na nás pozeralo ako na nejakých znečisťovateľov,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády premiér Matovič.

Silná aliancia?

Premiér si je vedomý, že jadrová energia nie je taká čistá ako obnoviteľné zdroje energií. „Dobre nie je to slnečná elektráreň, na druhej strane je zase stabilná. Ale určite to nie je fosílne palivo,“ konštatoval Matovič, ktorý si je istý, že vytvorí s niektorými európskymi krajinami dostatočne silnú alianciu.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Emmanuel MacronIgor Matovič
Firmy a inštitúcie EU Európska úniaVláda SR