Merkelová vidí dohodu o plynovode Nord Stream 2 ako dobrú aj pre Ukrajinu

APTOPIX Germany Politics
Nemecká kancelárka Angela Merkelová. Foto: Hannibal Hanschke/Pool Photo via AP

Kompromis, ktorý umožní dokončiť ruský plynovod Nord Stream 2 bez zavedenia ďalších amerických sankcií, je dobrý aj pre Ukrajinu. Vyhlásila to vo štvrtok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Dohodu oznámili Spojené štáty a Nemecko deň predtým. Kancelárka ju označila za krok správnym smerom, ktorý si vyžadoval ústupky na oboch stranách.

Ukrajina a Poľsko vyjadrili s rozhodnutím umožniť dostavbu plynovodu nespokojnosť a uviedli, že úsilie o zníženie bezpečnostnej hrozby v podobe Ruska je nedostatočné. Plynovod, ktorý má prepravovať zemný plyn z Ruska cez Baltské more do Nemecka, obe krajiny obchádza.

Správne priority v dohode

Nezhody zostávajú. Videli sme to aj na včerajších reakciách,“ povedala Merkelová novinárom v Berlíne. Nemecko má teraz podľa nej pred sebou veľa práce.

Konkrétne spomenula úsilie o predĺženie dohody o tranzite ruského plynu cez územie Ukrajiny aj po roku 2024, podporu pri transformácii ukrajinskej energetiky a zabezpečenie reverzných dodávok plynu z Európy na Ukrajinu.

Názory, že Rusko je pre Nemecko dôležitejší partner ako Ukrajina a Poľsko, kancelárka odmietla. Dohoda obsahuje správne priority a „z môjho pohľadu je dobrá aj pre Ukrajinu“, dodala kancelárka.

Sankcie voči Rusku

Dohoda tiež zaväzuje Washington a Berlín, že použijú sankcie a iné nástroje, ak sa Rusko pokúsi využiť plynovod ako politickú zbraň. Nemecko a USA sa v jej rámci zaviazali podporiť fond v hodnote miliardy dolárov pre Ukrajinu, aby diverzifikovala svoje energetické zdroje.

Berlín sa tiež zaručil, že uhradí Ukrajine poplatky za tranzit plynu, ktoré stratí do roku 2024 v dôsledku Nord Streamu 2, s možným predĺžením o 10 rokov.

Podľa Kremľa ruský prezident Vladimir Putin v stredu s nemeckou kancelárkou hovoril a diskutovali aj o možnom predĺžení dohody o tranzite plynu cez Ukrajinu po roku 2024.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Angela MerkelováVladimir Putin