Milióny na tepelné čerpadlá sa minuli za niekoľko minút, o podporu na kotly bol menší záujem

Eurá, peniaze
Foto: GettyImages

Slovenské domácnosti mali znova veľký záujem o dotácie na tepelné čerpadlá, o kotly na biomasu však už taký záujem nebol. Kým tri milióny eur vyčlenených na tepelné čerpadlá si rozdelili domácnosti za približne trinásť minút, 500-tisíc eur na kotly na biomasu sa neminuli ani po 24 hodinách. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) v prvých tohtoročných kolách projektu Zelená domácnostiam II vydala pre domácnosti celkovo 1 016 poukážok na inštaláciu tepelných čerpadiel a 325 poukážok na kotly na biomasu. Ďalší záujemcovia budú môcť o príspevky na tieto malé obnoviteľné zdroje energií žiadať už v marci tohto roku.

„Podobne ako vlani, aj teraz plánujeme na tepelné čerpadlá uvoľniť polovicu z tohtoročných prostriedkov. Najbližšie čerpadlové kolo vyhlásime do mesiaca. Presné termíny druhej tohtoročnej série kôl pre všetky štyri zariadenia zverejníme v krátkom čase,“ uviedla generálna riaditeľka SIEA Alexandra Velická.

Aktualizujú informačný systém

Momentálne agentúra pripravuje aktualizáciu informačného systému, ktorá by mala v druhom štvrťroku umožniť vytváranie zásobníka elektronických žiadostí na dlhšie časové obdobie. Pri kole určenom pre tepelné čerpadlá, rovnako ako v predchádzajúcich kolách, informačný systém automaticky rozposielal záujemcom o poukážku do e-mailových schránok správu s aktívnym potvrdzovacím linkom ihneď po vyplnení elektronického formulára žiadosti. „Aj napriek tomu, že správy boli odoslané obratom, pri žiadostiach vyplnených v prvých minútach, v ktorých domácnosti použili e-mailové adresy zriadené cez emailové služby centrum.sk, atlas.sk a pobox.sk, však došlo k ich oneskorenému doručeniu. Pri preverovaní záznamov sme zistili, že server poskytovateľa uvedených e-mailových služieb v čase riadneho odoslania mailov nebol dočasne schopný tieto e-maily prijímať,“ zdôvodnil aktualizáciu systému komunikačný manažér SIEA Stanislav Jurikovič.

Nasledujúce kolo pre slnečné kolektory v marci

Nasledujúce kolo určené pre slnečné kolektory bude podľa zverejneného harmonogramu otvorené 3. marca 2020, o týždeň neskôr bude kolo pre fotovoltické systémy.

Z poukážok vydaných v roku 2019 je aktuálne preplatených viac ako 5 800 v celkovej hodnote 11,4 milióna eur. Projekt Zelená domácnostiam II má prispieť predovšetkým k plneniu tých ukazovateľov Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktoré sa týkajú zvýšenia inštalovaného výkonu zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. V rámci projektu budú do roku 2023 podporené inštalácie s celkovým inštalovaným výkonom 140 megawattov.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Alexandra VelickáStanislav Jurikovič
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra