Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Bane
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto Liz Noffsinger/FreeDigitalPhotos.net
14. 08. 2013 12:34 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Ministerstvo zrušilo predĺženie prieskumu uránu na Jahodnej

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) vyhovelo protestu Generálnej prokuratúry SR (GP) a zrušilo nezákonné rozhodnutie z 31. januára o predĺžení lehoty prieskumného územia uránových a iných rúd Čermeľ – Jahodná na vykonávanie geologických prác. Agentúru SITA o tom v stredu informovala hovorkyňa GP Jana Tökölyová. „Minister životného prostredia Slovenskej republiky rozhodnutím zo 7. augusta plne vyhovel protestu prokurátora. Rozhodnutie napadnuté protestom zrušil a vec vrátil ministerstvu na nové prerokovanie. Súčasťou rozhodnutia je záver, že v novom konaní bude ministerstvo postupovať aj s dotknutými obcami a samosprávnym krajom ako s účastníkmi konania. Rozhodnutie ešte nenadobudlo právoplatnosť,“ uviedla Tökölyová.

Ako informovala Annamária Sýkorová, predsedníčka občianskeho združenia Pre Košice Sever, ktoré bolo iniciátorom podnetu na generálnu prokuratúru, o rozhodnutí už vedia. Účastníkom konania mali byť košická mestská časť Sever, mesto Košice a ďalšie dotknuté obce, ako aj Košický samosprávny kraj. Generálna prokuratúra napadla rozhodnutie ministerstva o predĺžení termínu na prieskum ložiska uránu na Jahodnej vďaka podnetu občianskeho združenia Pre Košice Sever. Ako informovala Sýkorová, rozhodnutím ministerstva nedošlo len k predĺženiu termínu prieskumu, ale boli zmenené aj iné časti rozhodnutia. Začiatkom apríla podalo združenie Pre Košice Sever podnet na Generálnu prokuratúru SR, v ktorom požiadalo o preskúmanie zákonnosti rozhodnutia Ministerstva životného prostredia SR z 31. januára 2013, o predĺžení trvania prieskumu ložiska uránu v lokalite Jahodná – Kurišková, pretože sa domnievalo, že je nezákonné. Prvý námestník Generálnej prokuratúry SR na základe podnetu podal voči nezákonnému rozhodnutiu ministerstva protest prokurátora.

Rozhodnutím ministerstva nedošlo iba k predĺženiu termínu, ale aj k zmene iných bodov obsiahnutých v pôvodnom rozhodnutí. V tom prípade majú mať právo sa vyjadriť v rámci rozhodovacieho procesu aj dotknutí účastníci, napr. obce, k čomu nedošlo. Tým boli porušené ich práva, ako aj práva občanov, ktorých zastupujú. Rozhodnutie, ktoré nie je v súlade so zákonom, alebo iným právnym predpisom, je rozhodnutie nezákonné.

Spoločnosť Ludovika Energy, ktorá je súčasťou European Uranium Resources, robí už niekoľko rokov na ložisku Jahodná Kurišková geologický prieskum. Proti prieskumu a prípadnej ťažbe uránu v lokalite Jahodná-Kurišková, ktorá sa nachádza v prímestskej rekreačnej časti Košíc, sa v roku 2006 zdvihla vlna odporu nielen v rámci Košického kraja, ale celého Slovenska. Petíciu proti ťažbe podpísalo vyše stotisíc obyvateľov a vyše 40 miest a obcí. Prieskum sa mal skončiť minulý rok, no spoločnosť požiadala o jeho predĺženie. Ministerstvo jej žiadosti v januári 2013 vyhovelo, no po proteste generálnej prokuratúry svoje pôvodné nezákonné rozhodnutie zrušilo.

Odporúčané články

Máme významné ložisko uránu, aktivisti sa však stále búria Prezident Trump neuvalí kvóty na dovoz uránu, ale urobil nezvyčajné rozhodnutie

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X