Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Vodná elektráreň
Ilustračné foto. SE, a.s.
10. 04. 2015 14:01 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Miškov: Prevzatie správy Gabčíkova je proti verejnému záujmu

Vodná elektráreň Gabčíkovo dosiahla za mesiac prevádzky pod správou Vodohospodárskej výstavby tržby vo výške takmer 6 miliónov eur. Ako uviedol člen výkonnej rady a šéf think-tanku strany SKOK Rastislav Antala, pod správou Slovenských elektrární by tržby boli viac ako 7 miliónov eur.

Rozhodnutie vlády vypovedať prevádzku Vodnej elektrárne Gabčíkovo (VEG) Slovenským elektrárňam a prevádzkovať elektráreň prostredníctvom Vodohospodárskej výstavby je proti verejnému záujmu. Vyhlásil to v piatok na tlačovej besede predseda strany SKOK Juraj Miškov. „Rozhodnutie, ktoré vláda urobila, ukráti ľudí, ukráti občanov tejto krajiny o mnoho miliónov eur,“ povedal.

Utŕžili takmer 6 miliónov

Vláda rozhodla 9. marca tohto roka o odstúpení od zmluvy o prevádzkovaní vodnej elektrárne spoločnosťou Slovenské elektrárne a deň na to prevzala jej prevádzku Vodohospodárska výstavba. Podľa člena výkonnej rady a šéfa think-tanku SKOKu Rastislava Antala bol marec z pohľadu výkonov elektrárne priaznivý. VEG dosiahla za mesiac prevádzky pod správou Vodohospodárskej výstavby tržby vo výške takmer 6 miliónov eur. Vodohospodárska výstavba teda predávala jednu megawatthodinu (MWh) za 31,52 eura, čo je podľa Antalu približne priemerná okamžitá cena energie na trhu. Zásadnou otázkou podľa strany SKOK však ostáva, prečo sa obchod uskutočňuje cez sprostredkovateľa. Takýmto spôsobom totiž štát prichádza o ďalšie peniaze, ktorých objem nie je známy.

SE by zarobili viac

„Argument vlády o výhodnosti odstúpenia od zmluvy so Slovenskými elektrárňami sa tak úplne stráca. V prípade, že by Vodná elektráreň Gabčíkovo ostala v správe elektrární, tržby by boli vyššie,“ upozornil Antala. Podľa neho vďaka cene, ktorá bola zafixovaná vopred, by elektrárne elektrickú energiu predali za 36,5 eura za MWh. Celkový objem tržieb by tak bol viac ako 7 miliónov eur. Vodná elektráreň Gabčíkovo mohla podľa strany SKOK vygenerovať o 19,5 % vyššie tržby.

Nereálne plány?

Ako ďalej podotkli zástupcovia strany, tržby Vodnej elektrárne Gabčíkovo v správe Vodohospodárskej výstavby nikdy nedosiahnu 100 miliónov eur, ako tvrdí premiér SR Robert Fico. Podľa Antalu sa dá len veľmi ťažko očakávať, že všetky mesiace budú také priaznivé ako marec. V prípade nízkej hladiny Dunaja nebudú mať čo predávať. Pri vysokej hladine môžu v extrémnom prípade púšťať vyrobenú energiu do siete za nulovú cenu alebo dokonca so stratou. „V ideálnom prípade sa dostaneme na sumu 63 miliónov eur, čo je veľmi ďaleko od premiérových údajných 100 miliónov,“ dodali predstavitelia SKOK.

Platia už aj prevádzku

Od minulého mesiaca Vodohospodárska výstavba sama platí aj za prevádzkové náklady, ktoré sú vo výške približne 8,9 miliónov eur ročne. Tieto náklady doteraz znášali Slovenské elektrárne. Štát podľa strany SKOK prichádza aj o ďalšie platby zo zmluvy o prevádzke vo výške viac ako 11 miliónov eur. „Vďaka tomuto rozhodnutiu vlády prichádzajú každým dňom ľudia v tejto krajine každý rok o minimálne štyri milióny eur,“ upozornil Miškov. Podľa neho v celkovom vyjadrení za celý zvyšný čas prevádzkovania, čiže ešte 20 rokov, príde Slovensko približne o 81 miliónov eur. „Ďalšie náklady štátu spojené s týmto absolútne nevýhodným krokom môžu presiahnuť ďalších 80 miliónov eur. Napríklad avizovanú generálnu opravu turbín by pôvodne platili elektrárne zo svojej časti zisku a takto ju zaplatia občania Slovenska,“ dodal Miškov.

Odporúčané články

Elektráreň v Gabčíkove už prešla na nové riadiace systémy TÝŽDENNÍK: Naplnený gabčíkovský sen

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Video: Z obľúbenej pláže v Chorvátsku pre požiar evakuovali tisícky ľudí (aktualizované) Hanby Bratislavy: Schátranú nemocnicu v Starom Meste obnovujú za státisíce eur Čaputová nepôjde na Dúhový Pride ani na pochod Hrdí na rodinu, ale snahy oboch komunít rešpektuje Bol jedným z najväčších konkurentov Sagana v špurtoch, teraz je na Tour de France v inej úlohe Exprezident by mal poberať výhody len z jednej funkcie, podľa OĽaNO je to neférové voči Slovákom

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X