Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ministerstvo hospodárstva Žiga
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Minister hospodárstva Peter Žiga SITA
21. 02. 2019 8:40 Aktuality od vEnergetike.sk/SITA

Mochovce čaká ministerská kontrola

Termín kontroly ministra hospodárstva Petra Žigu a premiéra Petra Pellegriniho zatiaľ nie je známy.

Dostavbu tretieho a štvrtého bloku Atómovej elektrárne Mochovce sa chystajú skontrolovať predseda vlády Peter Pellegrini a minister hospodárstva Peter Žiga. Termín kontroly však zatiaľ nie je známy. „Záležať to bude od pána premiéra, pretože on určuje program mne a nie ja jemu,“ povedal pre portál vEnergetike.sk minister Žiga, ktorý koncom roka avizoval návštevu mochoveckých blokov zameranú na kontrolu horúcej hydroskúšky začiatkom nového roka.

Minister zatiaľ nechcel hodnotiť posledné kroky Slovenských elektrární pred definitívnym dokončením tretieho mochoveckého bloku. „Ja si myslím, že potrebujeme ešte trocha času, keďže nemáme ukončenú horúcu hydroskúšku, takže až na základe nej bude relevantne na toto odpovedať,“ konštatoval Žiga.

Pred vianočnými sviatkami začali Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú tretí a štvrtý blok Atómovej elektrárne Mochovce, na treťom bloku jednu z najdôležitejších skúšok, takzvanú horúcu hydroskúšku. Podľa Úradu jadrového dozoru SR (ÚJD), ktorý dohliada na celý proces dostavby mochoveckých blokov, horúca hydroskúška zatiaľ prebieha bez väčších zaváhaní. „Z nášho pohľadu zatiaľ prebieha horúca hydroskúška bez výraznejších nedostatkov,“ povedala minulý týždeň pre portál vEnergetike.sk riaditeľka kancelárie ÚJD Miriam Vachová.

Podľa aktuálnych informácií zverejnených Slovenskými elektrárňami bol ku koncu minulého roku tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce dokončený na 98,23 %. Štvrtý blok na 86,6 %. Na dostavbe dvoch jadrových blokov bolo doteraz odpracovných 84 miliónov človekohodín. Na projekte pracuje viac ako päťtisíc ľudí. Projekt spolu vytvára 15 tisíc priamych, nepriamych a vyvolaných pracovných miest. Tretí blok by mal byť dokončený v tomto roku a štvrtý zhruba o rok neskôr. Rozpočet na dostavbu je v súčasnosti nastavený na 5,4 miliardy eur.

Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008. Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009. Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 % z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Odporúčané články

Robert Fico refuses to comment on Mochovce NPP Úrad jadrového dozoru vysvetľoval Rakúšanom dostavbu Mochoviec

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Predsedníčka najvyššieho súdu dôveruje senátu, ktorý rozhodoval o rozpustení strany Mariana Kotlebu Podvodník okradol 85-ročného starčeka z Nitry, polícia hľadá svedkov Automobilka KIA v Žilinskom kraji neplánuje prepúšťať, ale snaží sa zlepšiť pracovné podmienky Peter „Ďuďo“ Dudák miloval more a slobodu, v Starej Tržnici sa rozlúčili so spevákom skupiny Hex Šrámková, Kučová aj Lacko postúpili do druhého kola kvalifikácie na US Open

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X