Mochovce sa chystajú spustiť tretí blok už na jeseň, na sprevádzkovanie štvrtého si ešte počkáme

Mochovce
Pohľad na Atómovú elektráreň v Mochovciach. Foto: archívne, SITA/Martin Havran

Tretí blok Atómovej elektrárne Mochovce je už len pár mesiacov od svojho uvedenia do prevádzky. „Na jeseň tohto roku očakávame zavezenie jadrového paliva a začatie skúšobnej prevádzky,“ povedal na tlačovej besede pri hodnotení ročného pôsobenia na ministerstve hospodárstva štátny tajomník Karol Galek.

Štvrtý blok, ktorý je v súčasnosti dostavaný na zhruba 88 percent, by chceli Slovenské elektrárne, ktoré dostavujú Mochovce, uviesť do prevádzky dva roky po treťom bloku. Pôvodné termíny dostavby dvoch mochovských jadrových blokov boli roky 2012, resp. 2013.

Suma sa niekoľkokrát navyšovala

Termíny sa však pre opodstatnené aj neopodstatnené dôvody viackrát posúvali. Dostavba by si mala vyžiadať podľa posledných informácií 6,2 miliardy eur.

Suma sa taktiež niekoľkokrát navyšovala, na začiatku dostavby mali elektrárne v pláne minúť necelé tri miliardy eur. Slovenské elektrárne začali s dostavbou Mochoviec oficiálnym otvorením 3. novembra 2008.

Viaceré firmy už na stavbe nepracujú

Slovenský dominantný výrobca elektrickej energie oficiálne podpísal kontrakty s hlavnými dodávateľmi dostavby Mochoviec, a to s českou spoločnosťou Škoda Jaderné strojírenství, ruskou firmou Atomstrojexport (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.), slovenskými podnikmi VUJE, Enseco, Inžinierske stavby Košice (na dostavbe už nepracuje – pozn. red.) a talianskou spoločnosťou Enel Ingegneria & Innovazione začiatkom júna 2009.

Nové jadrové bloky v Mochovciach budú mať po ich dokončení inštalovaný výkon po 471 megawattov, čo pokryje asi 13 percent z celkovej spotreby elektriny na Slovensku.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Karol Galek
Firmy a inštitúcie Atómová elektráreň MochovceSE Slovenské elektrárne