Mochovecký jadrový blok prešiel modernizáciou

Atómová elektráreň Mochovce
Atómová elektráreň Mochovce SITA

Slovenské elektrárne v rámci odstávky prvého mochoveckého bloku realizovala investičné akcie ako doplnenie 400-kilovoltových vypínačov, modernizácia niektorých bezpečnostných systémov, či výmena elektrických rozvádzačov.

Prvý jadrový blok Atómových elektrární Mochovce (EMO) má za sebou ďalšiu modernizáciu. Slovenské elektrárne, ktoré spomínaný jadrový blok prevádzkujú, v rámci jeho odstávky realizovali investičné akcie ako doplnenie 400-kilovoltových vypínačov, modernizácia niektorých bezpečnostných systémov, či výmena elektrických rozvádzačov. „Pokračoval aj projekt seizmického zodolňovania vybraných technologických a stavebných objektov,“ informoval slovenský dominantný výrobca elektriny.

Podobné odstávky jadrových blokov, ktoré v sebe zahŕňajú aj modernizáciu bezpečnostných systémov, sa vykonávajú raz za osem rokov. „Na prácach sa zúčastnili stovky zamestnancov elektrární v Mochovciach aj Bohuniciach, ako aj vyše 700 pracovníkov dodávateľských firiem,“ dodali elektrárne. V rámci odstávky prvého mochoveckého bloku elektrárne taktiež vyviezli jadrové palivo z reaktora a skontrolovali tlakovú nádobu reaktora.

„Pred uvedením bloku do prevádzky sme úspešne vykonali tesnostné skúšky hermetickej zóny, tzv. kontejnment, a pevnostné tlakové skúšky primárneho okruhu,“ doplnili Slovenské elektrárne, ktoré zároveň začali s krátkou odstávkou štvrtého jadrového bloku Atómových elektrární Bohunice V2.

Prvý mochovecký blok dodáva elektrickú energiu do siete od leta 1998. Jeho výkon je 470 megawattov. Ročne vyrobí zhruba tritisíc gigawatthodín elektriny.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SE Slovenské elektrárne