Ceny benzínov a nafty sa opäť znížia, analytička priblížila dôvod

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Tankovanie
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Ceny pohonných látok by mali na slovenských čerpacích staniciach aj v nasledujúcich dňoch klesať. Na základe vývoja svetových cien ropy to predpokladá analytička 365.bank Jana Glasová. Ako dodala, obavy z blížiacej sa recesie americkej aj európskej ekonomiky vytvárajú predpoklady pre ďalší pokles cien benzínu na pumpách, a to hlavne v prípade, keď by sa ceny ropy usadili pod 90-dolárovou hranicou.

„Nateraz očakávame, že ceny pohonných látok by mohli v nasledujúcich dňoch mieriť ešte smerom nadol. Dôležité je ale spomenúť, že na ropný trh v súčasnosti pôsobia protichodné faktory. Na jednej strane je to nedostatok ropy na trhu, ktorý tlačí jej ceny nahor, a na strane druhej sú tu obavy z recesie svetovej ekonomiky a z poklesu dopytu po rope. A to tlačí ceny na ropnom trhu nadol,“ dodala Glasová.

Ceny nafty stagnovali

Podľa údajov Štatistického úradu SR za 37. tohtoročný týždeň ceny benzínu sa na našich pumpách opäť znížili.

Ceny benzínov tak klesajú už 11 týždňov po sebe, čo odzrkadľuje vývoj ropy na svetovom trhu. Liter 95-oktánového benzínu sa predminulý týždeň predával za priemernú cenu 1,642 eura a v týždňovom porovnaní zlacnej o 2 %.

Liter 98-oktánového benzínu dosiahol úroveň 1,836 eura za liter a oproti predchádzajúcemu týždňu si odpísal 2,3 %. Na rozdiel od benzínu ceny nafty stagnovali na úrovni 1,847 eura za liter.

V medziročnom porovnaní si ale za benzín a naftu stále priplácame. Benzín 95 je drahší o zhruba 16 % ako vlani a benzín 98 o necelých 14 %. Najvýraznejší medziročný rast však zaznamenáva nafta, ktorá je až o 45 % drahšia ako vlani.

Obavy z recesie ekonomiky

Na začiatku augusta zamierila ropa Brent pod 100-dolárovú hranicu a na týchto úrovniach sa až na pár výnimiek drží dodnes. Počas minulého týždňa sa ceny Brentu hýbali v rozpätí 92 až 88 amerických dolárov za barel. Ropa Brent teda podliezla aj 90-dolárovú hranicu.

Za jej poklesom podľa analytičky stoja hlavne obavy z recesie svetovej ekonomiky, čo by so sebou prinieslo aj pokles dopytu po rope. Pod obavy zo spomalenia ekonomického rastu vo svete sa podpisuje vojna na Ukrajine, vysoká inflácia a sprísňovanie menovej politiky zo strany centrálnych bánk.

„Americký Fed minulý týždeň pristúpil k výraznejšiemu zvýšeniu úrokových sadzieb, čo dáva trhom signál, že je odhodlaný skrotiť infláciu aj za cenu prípadnej recesie. Strmšiemu prepadu cien ropy naopak bránilo zrušenie viacerých lokálnych lockdownov v Číne, čo podporilo dopyt po rope. Na rast cien ropy tlačilo aj vyhlásenie čiastočnej mobilizácie v Rusku,“ uzavrela Glasová.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Viac k osobe Jana Glasová
Firmy a inštitúcie Federálny rezervný systém (Fed)Štatistický úrad SR