Na čerpacích staniciach už musia byť nové označenia palív

Slovnaft benzín motorová nafta pohonné látky čerpacia stanica
Čerpacia stanica pri Štrbe slovnaft.sk

Nové značky sú rozdelené do troch skupín.

V celej Európe by už mali motoristi tankovať na čerpacích staniciach pohonné látky s novým označením. Do platnosti tak definitívne prišla smernica Európskej komisie o infraštruktúre pre alternatívne palivá z októbra 2014. „Nové značky poskytnú vodičom lepšie informácie o vhodnosti palív pre ich vozidlá bez ohľadu na to, kde v Európskej únii sa pohybujú. Pomôžu im tiež, aby načerpali správne palivo a ozrejmia im vplyv výberu paliva na životné prostredie,“ informovala Ingrid Ludviková zo Zastúpenia Európskej komisie v SR.

Nové značky sú rozdelené do troch skupín. Benzínové palivá označené písmenom E v kruhu označuje špecifické biozložky (etanol) prítomné v benzíne. Dieselové palivá označené písmenom B vo štvorci značia špecifické zložky bionafty prítomné v nafte. Písmená XTL označujú syntetickú naftu, ktorá sa nezískava spracovaním surovej ropy.

Zmeny nastali taktiež v označovaní plynových palív. Plynové palivá sú uvedené v kosoštvorci. napríklad CNG, LNG, LPG a H2.

„Okrem toho, že by mali byť nové označenia viditeľné na všetkých verejných čerpacích staniciach, mali by byť viditeľné aj u autorizovaných predajcov. Nové značky budú zavedené vo všetkých 28 členských štátoch Európskej únie,v krajinách EHP (Island, Lichtenštajnsko a Nórsko) a takisto v Macedónsku, Srbsku, vo Švajčiarsku a v Turecku,“ konštatovala Ludviková.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie EU Európska únia