Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Energetický audity energetická efektívnosť
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Ilustračné foto internet
15. 10. 2017 16:46 Aktuality Dargaj.jpg od vEnergetike.sk

Na energetické audity a efektívnosť môžu malé firmy dostať grant

Ministerstvo hospodárstva SR vyhlásilo výzvu na financovanie energetických auditov v malých a stredných podnikoch. Prostriedky z eurofondov môžu získať fyzické a právnické osoby oprávnené na podnikanie v priemyselných odvetviach a v nadväzujúcich službách.

Na jeden projekt je možné získať od 20 tisíc eur do 200 tisíc eur. Celkovo je v rámci výzvy na tento účel vyčlenených až 40 miliónov eur. Peniaze však nie sú vyčlenené len na zabezpečenie vykonania energetických auditov, ale aj na opatrenia zamerané na zníženie spotreby energie.

„Výzva síce umožňuje financovanie energetických auditov a aj samotných opatrení identifikovaných v auditoch, avšak podmienkou je, aby audity boli ukončené ešte pred podaním projektu a navrhované investície na zlepšenie energetickej efektívnosti v plnej miere reflektovali zistenia auditu. Ak si chcú žiadatelia nárokovať na preplatenie aj výdavky na samotný audit, nemali by zabudnúť na to, že túto službu musia obstarať v súlade s pravidlami čerpania eurofondov,“ vysvetľuje spoluzakladateľ portálu Grantexpert.sk a certifikovaný poradca pri čerpaní eurofondov Tamás Szőke.

V praxi to môže podľa neho  znamenať isté zdržanie pri výbere a zazmluvňovaní energetického audítora. Preto Szőke odporúča vyhlásiť obstarávacie konanie na audítora čím skôr.

 Čo možno z grantu MH SR financovať

Firmy môžu požiadať o financie na také opatrenia, ktoré im vyplynuli z auditu.

Ide o:

  • rekonštrukciu a modernizáciu stavebných objektov v oblasti priemyslu
  • rekonštrukciu a modernizáciu existujúcich energetických zariadení za účelom zvýšenia energetickej účinnosti a zníženia emisií skleníkových plynov
  • rekonštrukciu a modernizáciu systémov výroby a rozvodu stlačeného vzduchu
  • zavádzanie systémov merania a riadenia, vrátane energetických a environmentálnych manažérskych systémov, v oblasti výroby a spotreby energie za účelom zníženia spotreby energie a emisií skleníkových plynov (opatrenie môže byť realizované iba v kombinácii s inými opatreniami)
  • výstavbu, modernizáciu a rekonštrukciu rozvodov energie, resp. rozvodov energetických médií;
  • modernizáciu a rekonštrukciu systémov vonkajšieho osvetlenia priemyselných areálov, ale len spolu s inými opatreniami na zníženie spotreby elektriny v podniku
  • iné opatrenia, ktoré prispievajú k znižovaniu spotreby primárnych energetických zdrojov

Termíny

Uzavretie prvého kola na podávanie žiadostí o nenávratný finančný príspevok je naplánované už na 14. decembra 2017, ďalšie potom na 14. februára 2018. V prípade nevyčerpania prostriedkov bude možné ďalšie žiadosti podať v dvojmesačnom intervale od uzavretia posledného kola.

„Predpokladáme, že o túto výzvu bude veľký záujem. Z doterajšej praxe vyplynulo, že najviac žiadostí je podávaných v prvom kole. Pri ich posudzovaní rozhoduje kvalita podaného projektu, netreba však zabúdať ani na jeho formálne spracovanie, vrátane všetkých požadovaných príloh,“ dodal Tamás Szőke z portálu GrantExpert.sk.

Viac informácií sa môžete dozvedieť TU.

K téme

Z novej výzvy je možné podporiť aj vypracovanie energetických auditov Na energetické audity možno získať od štátu dotáciu

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prokurátor Kováčik odmieta podozrenia voči svojej osobe, vraj ide iba o účelovú diskreditáciu Foto: Ministerka Matečná prišla do parlamentu na bicykli, propagovala ekologickú dopravu Voľby by vyhral Smer-SD pred progresívcami, SNS a Matovičovo OĽaNO majú rovnakú podporu Minister Kamenický trvá na vyššej dani na cigarety, je ochotný rokovať s Dankom a návrh zmierniť Europoslanci budú hlasovať o zložení Európskej komisie, vypočujú aj Šefčoviča Na zmenu zdravotnej poisťovne ostávajú necelé 2 týždne!

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X