Na malé obnoviteľné zdroje rozdali milióny, domácnosti ešte stále môžu získať dotáciu

OZE
Ilustračné foto nlc.org

Slovenské domácnosti stále môžu podávať žiadosti o poukážky na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Zásobníky projektu Zelená domácnostiam II sú otvorené. Od začiatku februára Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) doručila domácnostiam 1 727 poukážok v hodnote viac ako 3,4 milióna eur.

Na inštaláciu OZE päť mesiacov

„Aktuálne evidujeme 2 300 ďalších žiadostí v hodnote 6 miliónov eur. Tieto prostriedky sú už pre domácnosti zarezervované a čakajú na vydanie poukážok. K dispozícii sú voľné ešte ďalšie 3 milióny eur. Poukážku postupne získajú všetci, ktorí žiadosti zaregistrujú,“ uviedol generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš.

Na inštaláciu zariadení majú domácnosti tento rok predĺženú lehotu až 5 mesiacov od vydania. „Aj zavedením systému takzvaných zásobníkov sa podarilo zabezpečiť, že podporu môže využiť každý, kto požiada a splní podmienky. V tohtoročných zásobníkoch sú všetky aktuálne zostávajúce finančné prostriedky z projektu Zelená domácnostiam II,“ zdôraznil Blaškovitš. Nové poukážky sú vydávané postupne v závislosti od toho, koľko poukážok je v obehu. Teda podľa toho, ako sú podávané žiadosti o preplatenie poukážok k už dokončeným inštaláciám.

Maximálne príspevky

Od roku 2019 bolo prostredníctvom projektu z európskych prostriedkov podporených 11 354 nových zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v celkovej hodnote 22,7 milióna eur. Výška podpory závisí od inštalovaného výkonu zariadenia. Maximálny príspevok na tepelné čerpadlá je 3 400 eur, pri slnečných kolektoroch je to 1 750 eur a po 1 500 eur môžu získať domácnosti na inštalácie fotovoltických panelov a kotlov na biomasu. Celkom je v projekte na podporu inštalácií určených 37 miliónov eur.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Peter Blaškovitš
Firmy a inštitúcie SIEA Slovenská inovačná a energetická agentúra