Na prípadné prerušenie dodávok plynu z Ruska sme pripravení

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Plyn plynovod eustream
Foto: eustream, a.s.

Na prípadné prerušenie dodávok zemného plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu je Slovensko pripravené. „Na základe uskutočnených opatrení je možné konštatovať, že Slovensko je lepšie pripravené ako v roku 2009 na situáciu, ak by sa obdobné prerušenie dodávok plynu z Ruskej federácie cez Ukrajinu zopakovalo,“ uviedlo vo svojej pravidelnej správe Ministerstvo hospodárstva SR (MH).

Slovensko by sa v prípade plynovej krízy mohlo okrem klasických dodávok zemného plynu, ktoré sú zabezpečené na základe zmlúv jednotlivých dodávateľov, spoľahnúť aj na extra dodávky plynu vyplávajúce zo zmlúv Slovenského plynárenského priemyslu (SPP). Dominantný dodávateľ plynu uzavrel ešte v roku 2009 diverzifikačné zmluvy so spoločnosťami E.ON Ruhrgas a GDF Suez. Zmluva o výpomocných dodávkach plynu so spoločnosťou E.ON Ruhrgas bola podpísaná na obdobie desiatich rokov a s firmou GDF Suez na päť rokov. V prípade krízy dodajú obe zahraničné firmy pre potreby slovenských zákazníkov zo svojich západných zdrojov plyn až po 500 miliónov metrov kubických ročne. „Obe zmluvy garantujú dodávky plynu nezávislé od prepravy plynu cez územie Ukrajiny, pričom by boli zabezpečované reverzným tokom z Českej republiky,“ dodalo ministerstvo.

Počas plynovej krízy by sa Slovensko spoliehalo aj na zásobníky zemného plynu. Tie majú celkovú kapacitu necelých 3,6 miliárd metrov kubických. K polovici augusta boli naplnené na 50 %. „Proces vtláčania zemného plynu do zásobníkov pokračuje ďalej v zmysle prevádzkových podmienok a predpisov prevádzkovateľov ako aj požiadaviek jednotlivých zákazníkov,“ doplnil rezort hospodárstva.

Slovensko má oproti roku 2009 aj viac vyvinutú plynovú infraštruktúru. V rámci prepojenia slovenskej a českej prepravnej siete boli vykonané technické opatrenia, ktoré umožnia reverzný tok plynu z Českej republiky na Slovensko s kapacitou 36 miliónov metrov kubických denne. Pred zhruba troma rokmi bolo v rakúskom Baumgartene oficiálne sprevádzkované technické zariadenie, ktoré umožňuje využitie reverzného toku plynu v rámci prepravných sietí. Kapacita prepojenia je 17 miliónov metrov kubických plynu denne. „V prípade mimoriadnych núdzových situácii by bolo možné využiť aj funkčné prepojenie na úrovni distribučných sietí Kittsee – Petržalka,“ dodalo ministerstvo. Od januára 2015 by malo byť Slovensko schopné vďaka novému prepojeniu dovážať zemný plyn aj z Maďarska. Intenzívne sa pripravuje aj projekt plynového prepojenia medzi Slovenskom a Poľskom.

Prvá a zatiaľ jediná plynová kríza zasiahla Slovensko v januári 2009. Úplné zastavenie dodávok zemného plynu na Slovensko z Ruska cez Ukrajinu trvalo zhruba dva týždne. Redukcia zásobovania bola dôsledkom dlhodobého sporu medzi Kyjevom a Moskvou týkajúceho sa cien plynu v novom roku. Z Ruska pochádza približne štvrtina plynu pre Európsku úniu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SR