Na projekty energetického prepojenia EÚ vynaložila viac ako tri miliardy

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
EÚ EK
Ilustračné foto. ec.europa.eu

Financovanie energetickej infraštruktúry z verejných zdrojov EÚ vyvolalo celkové investície v objeme zhruba 50 mld. eur.

Európska únia od roku 2014 v rámci rozvoja energetickej únie vynaložila 3,4 mld. eur na projekty energetického prepojenia Európy. Zrealizovalo sa viac ako 30 projektov spoločného záujmu a ďalších 75 projektov sa má zrealizovať do roku 2022. Ako v utorok uviedla Európska komisia (EK), ide o pokračovanie snahy o diverzifikáciu zdrojov dodávok a zabezpečenie posilnenia solidarity a regionálnej spolupráce, napríklad prostredníctvom výstavby južného plynárenského koridoru. Financovanie energetickej infraštruktúry z verejných zdrojov EÚ pritom vyvolalo celkové investície v objeme zhruba 50 mld. eur.

Pre roky 2014 až 2020 je z Európskeho štrukturálneho investičného fondu alokovaných 18 mld. eur pre energetickú efektívnosť a v súčasnosti je v sektore energetickej efektívnosti v Európe 900 tis. pracovných miest, konštatovala ďalej EK. „Energetická únia je Európou vo svojej najlepšej podobe, súbežné riešenie veľkej energetickej bezpečnosti a zmeny energetiky nemôžeme urobiť v rámci národných hraníc,“ povedal podpredseda EK a eurokomisár pre vznik Energetickej únie Maroš Šefčovič.

Európska únia zohrala rozhodujúcu rolu aj pri schválení a sfunkčnení Parížskej klimatickej dohody. Únia prijala komplexný legislatívny rámec na dosiahnutie zníženia emisií do roku 2030 prinajmenšom o 40 percent. „Parížska dohoda vysiela jasný signál kapitálovým trhom a investorom, verejným aj súkromným, že globálny prechod k nízkouhlíkovej a udržateľnejšej ekonomike je tu,“ uviedla EK.

Únia sa zaviazala, že v rokoch 2014 až 2020 bude 20 percent jej celkových výdavkov súvisieť s ochranou klímy. EÚ je pritom na ceste splniť tento cieľ a v roku 2018 výdavky súvisiace s ochranou klímy dosiahli sumu 200 mld. eur, konštatovala komisia. Viac ako 90 percent výdavkov EÚ na ochranu klímy v súčasnosti tvoria programy v rámci politiky kohézie, poľnohospodárstva, výskumu a inovácií a programu prepájania Európy. „V súčasnosti má Európa schválený najambicióznejší a najpokročilejší rámec na svete pre oblasť ochrany klímy a energetiky,“ povedal eurokomisár pre aktivity v oblasti ochrany klímy Miguel Canete.

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia