Na riešenie energetickej chudoby si ešte počkáme, minimálne dva roky

Bulharsko, chudoba
Foto: SITA/AP

Komplexné riešenie energetickej chudoby na Slovensku uzrie svetlo sveta zrejme až v novom regulačnom období. Teda po roku 2021. Nový predseda Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Andrej Juris však dovtedy chce riešiť aspoň akútne problémy energetickej chudoby. „V prvej akútnej fáze by chcel úrad implementovať aspoň niektoré prvky ochrany zraniteľných spotrebiteľov, ktoré je možné prijať ešte v rámci existujúceho regulačného rámca súčasnej regulačnej politiky, teda ešte do konca budúceho roka. Ďalšia fáza systémového riešenia tejto problematiky, vrátane nevyhnutných komplexných legislatívnych zmien, môže prísť prijatím novej regulačnej politiky,“ uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca ÚRSO Radoslav Igaz.

Akútne opatrenia

O konkrétnych opatreniach v prvej akútnej fáze je podľa hovorcu regulátora ešte predčasné hovoriť. Celý proces je totiž len na začiatku. „Predseda úradu však už otvoril celospoločenskú diskusiu na túto tému a na stretnutiach s relevantnými regulovanými subjektami vyzýva ich zástupcov, aby tiež prišli s konkrétnymi návrhmi, ako by mohli prispieť k riešeniu energetickej chudoby na Slovensku,“ podotkol Igaz.

Novú analýza nie je potrebná

Predchodcovia súčasného šéfa regulačného úradu vypracovali viacero analýz, ako riešiť energetickú chudobu na Slovensku. Ich riešenia však narazili na ministerstvá, ktoré mali iné predstavy o problematike energetickej chudoby. Nové vedenie regulačného úradu však aj napriek tomu neplánuje vypracovať úplne novú analýzu. „Existujúci návrh koncepcie hodnotí Andrej Juris ako solídnu analýzu danej problematiky, ktorú sa však nepodarilo ďalej posunúť, neprijali sa žiadne riešenia aj vzhľadom na rozdielne názory ministerstiev v minulosti. Je to však dobré východisko pre otvorenie odbornej debaty,“ dodal Igaz s tým, že úlohou ÚRSO bude teraz definovať a napĺňať rámec riešenia energetickej chudoby zmysluplným obsahom.

Férové ceny energií pre zraniteľných odberateľov

ÚRSO považuje pri riešení energetickej chudoby za dôležité zabezpečiť férové ceny energií a vody pre zraniteľných odberateľov, podporu zraniteľných odberateľov pri znižovaní ich výdavkov na energie a vodu, a zabezpečiť ich ochranu pred nekalými praktikami zo strany dodávateľov. „Systémové nastavenie riešenia problémov ľudí postihnutých energetickou chudobou v SR je pre predsedu úradu Andreja Jurisa jednou z priorít. Chceme sa inšpirovať európskymi krajinami, kde ochrana zraniteľných spotrebiteľov dlhodobo efektívne funguje, napríklad Spojené kráľovstvo, či Írsko,“ uzavrel Igaz.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej JurisRadoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví