Na Slovensko prúdi naďalej menej plynu z Ruska, zásob máme zatiaľ dostatok

Plynovod eustream Veľké Kapušany stanica
Foto: Ilustračné, SITA

Na Slovensko naďalej prúdi menej zemného plynu z Ruska ako koncom vlaňajška. Kým v novembri a decembri minulého roka prúdili cez Veľké Kapušany vlaňajšie rekordné množstvá plynu v objeme zhruba 90 miliónov kubíkov denne, prvý januárový deň nového roka klesli dodávky na úroveň zhruba 50 miliónov.

Počas ďalších januárových dní prúdilo cez Veľké Kapušany denne od 27 do 37 miliónov metrov kubických plynu. Ako vyplýva z informácií zverejnených spoločnosťou Eustream, ostatné štyri dni prišlo na Slovensko z východu niečo vyše 27 miliónov kubíkov plynu denne.

Decembrový stress-test

Ministerstvo hospodárstva SR začiatkom nového roka pre agentúru SITA potvrdilo, že Slovensko má zatiaľ dostatok zemného plynu. Rezort však priznal, že druhý decembrový stress-test, ktorý mal ukázať, aké rezervy plynu máme, nedopadol tak dobre ako prvý stress-test zo začiatku jesene minulého roka. Situáciu s plynom nevnímal kriticky.

„Výsledky druhého stress-testu síce nedosahujú úroveň výsledkov prvého testu, no dôležitým faktorom je, že zimné obdobie sa zatiaľ javí ako priemerné a preto situáciu s dodávkami plynu nevnímame ako kritickú. Plynu je dostatok, situáciu stále sledujeme, aby sme sa vedeli rozhodovať vždy na základe aktuálnych informácií,“ uviedol pre agentúru SITA tlačový odbor ministerstva.

Adekvátne uskladnenie plynu

Eustream nemá informácie o motivácii svojich klientov, prečo požadujú znížené objemy, keďže je prepravca a nedisponuje informáciami nad rámec odborných analýz agentúr. Dodávky do domáceho bodu na Slovensko majú prebiehať stabilne.

Slovenský plynárenský priemysel (SPP), ako najväčší dodávateľ zemného plynu na Slovensku, má dostatok zemného plynu v podzemných zásobníkoch. Ako uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk riaditeľ divízie obchodu SPP Miroslav Mital, súčasný stav naplnenosti podzemných zásobníkov na Slovensku je na úrovni 43 %.

„Zásobníková kapacita, ktorú máme pre potreby dodávok plynu našim koncovým zákazníkom, je na porovnateľnej úrovni. Tento objem uskladneného plynu je vzhľadom na aktuálne obdobie, teda polovicu januára, adekvátny a SPP plní všetky zmluvné dodávky plynu svojim zákazníkom,“ povedal Mital.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miroslav Mital
Firmy a inštitúcie EustreamMH Ministerstvo hospodárstva SRSPP Slovenský plynárenský priemysel