Na slovenskom plynárenskom trhu naďalej kraľuje SPP

Plyn
Ilustračné foto pixabay.com

Štátny podnik dodáva najviac plynu pri všetkých typoch odberateľov.

Aj keď na Slovensku aktívne pôsobí na trhu s dodávkami plynu necelá tridsiatka dodávateľov, dominantné postavenie si naďalej udržal Slovenský plynárenský priemysel (SPP). Štátny podnik dodáva najviac plynu pri všetkých typoch odberateľov.

Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO), väčšina slovenských domácností zostala aj napriek niekoľkoročnej liberalizácii trhu verná SPP. Štátni plynári pri tejto kategórii odberateľov dosiahli v minulom roku 67-percentný podiel. Za nimi nasledovala spoločnosť innogy Slovensko s vyše 15-percentným podielom. Prvú trojku uzatvára firma ZSE Energia, ktorá ovládla 8-percentný trhový podiel s dodávkami plynu pre domácnosti.

Veľkí a malí

Viac rozdelený je trh s dodávkami plynu pre veľkých odberateľov. Vyše polovičný trhový podiel si však SPP udržal aj pri týchto zákazníkoch. Za štátnym podnikom nasledovali spološnosti MET Slovakia (11 %), Elgas (9 %), innogy Slovensko (6 %), ČEZ Slovensko (6 %) a ZSE Energia (4 %).

Najväčší trhový podiel si SPP ukrojil pri dodávkach plynu malým podnikom. V tejto kategórii odberateľov dosiahla spoločnosť takmer 80-percentný podiel. Firma innogy Slovensko mala vlani podľa údajov regulačného úradu pri malých podnikoch takmer 17-percentný podiel. Ostatní dodávatelia plynu mali menší ako 1,5-percentný trhový podiel na trhu s dodávkami plynu pre malé podniky.

Spotreba rástla

Spotreba plynu na Slovensku bola v minulom roku 54,3 terawatthodín. V medziročnom porovnaní to predstavuje nárast o 6,5 %. Za nárastom spotreby je potrebné podľa regulátora hľadať veľmi studený minuloročný január. Najvyšší podiel na spotrebe plynu (53 %) mali tradične priemyselní odberatelia, pri ktorých ročná spotreba plynu na odbernom mieste dosahovala viac ako štyri milióny kilowatthodín. Podiel odberateľov kategórie domácnosť na celkovej spotrebe plynu na Slovensku bol na úrovni takmer 30 %.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Firmy a inštitúcie SPP Slovenský plynárenský priemyselÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví