Na Slovensku by mohlo pribudnúť až 150 veterných turbín, SAPI sa chystá vysvetľovať situáciu obciam

Veterná turbína elektráreň vietor
Správne rozmiestnené turbíny dokážu vyrobiť dostatok energie. Foto: ilustračné, SITA/AP

Do slovenského energetického mixu má do roku 2030 pribudnúť 500 megawattov veternej energie. To predstavuje 100 až 150 veterných turbín. Tvrdí to Slovenská asociácia fotovoltického priemyslu a OZE (SAPI). Bez samospráv však výstavba nových veterných elektrární bude viac ako problematická.

Samosprávy sú dôležitými partnermi rozvoja

Asociácia sa preto chystá vysvetľovať problematiku veterných elektrární mestám a obciam. „Samospráva je dôležitý partner, keďže jej súhlas je základným predpokladom pre vybudovanie nového projektu. Sme pripravení byť samosprávam nápomocní, poskytnúť informácie a odpovede na ich otázky,“ uviedol riaditeľ SAPI Ján Karaba.

Základom pre úspešný rozvoj akejkoľvek  zelenej energie je dostatočná informovanosť obyvateľstva. Jedným z troch dôležitých partnerov pri realizácii nových projektov sú samosprávy.

Turbíny stačí vhodne rozmiestniť

„Tým však chýbajú odporúčania zo strany ministerstva hospodárstva, aby sa vedeli zorientovať v ponukách a reagovať na občas dokonca až protichodné argumenty konkurujúcich si investorov,“ približuje ústredný riaditeľ kancelárie ZMOS Michal Kaliňák.

V súčasnej dobe máva jedna turbína výkon päť až šesť megawattov, čo znamená že na veterný park stačí zopár vhodne rozmiestnených turbín. Pri schvaľovaní projektov je potrebné dosiahnuť politickú dohodu v zastupiteľstve. „Poslancom zastupiteľstiev je potrebné vysvetliť všetky benefity a faktami vyvrátiť akékoľvek obavy,“ myslí si Kaliňák.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Ján KarabaMichal Kaliňák
Firmy a inštitúcie SAPI Slovenská asociácia fotovoltického priemysluZdruženie miest a obcí Slovenska (ZMOS)