Na Slovensku by sa mohlo ťažiť viac plynu, proti sú aktivisti

Plyn, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Slovensko nevyužíva svoj potenciál v ťažbe zemného plynu. Spoločnosť Nafta v súčasnosti ťaží jedno percento z celkovej ročnej spotreby zemného plynu na Slovensku, pričom by bolo možné ťažiť až do 10 percent ročnej spotreby, ročne sa pritom na Slovensku spotrebuje zhruba 5 miliárd kubíkov plynu.

Ako uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Nafty Martina Štecová, v súčasnosti prebiehajú rokovacie a schvaľovacie procesy týkajúce sa ďalšej ťažby na Slovensku. Spomínané procesy sú však pravidelne napádané a sabotované činnosťou aktivistov.

„Prebiehali opakované pokusy o komunikáciu a vysvetlenie si názorových stanovísk avšak bezúspešne. Sú to ľudia, ktorí bežne využívajú spaľovacie motory vo svojich autách, doma si kúria plynom a paradoxne bojujú proti ťažbe ropy a zemného plynu. Pričom prieskumná a ťažobná činnosť podlieha veľmi prísnym normám bezpečnosti a ochrany životného prostredia,“ uviedla Štecová.

V súčasnosti je ťažba plynu na úrovni 50 miliónov metrov kubických ročne. To sú úplne minimálne množstvá, keď to porovnáme s tým, že v 60. rokoch Nafta ťažila 1,5 miliardy kubíkov plynu ročne.

V súčasnosti sú zásobníky spoločnosti Nafta naplnené na približne 20 percent obchodnej kapacity. Plyn, ktorý firma Nafta skladuje v podzemných zásobníkoch, je vlastníctvom jej zákazníkov. Tí rozhodujú aj o jeho použití. „Našou hlavnou úlohou je zodpovedne plniť požiadavky zákazníka vyplývajúce zo zmluvy o skladovaní a zabezpečiť technicky bezproblémové skladovanie a čerpanie plynu zo zásobníkov v prípade potreby,“ podotkla Štecová.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martina Štecová
Firmy a inštitúcie Nafta