Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ropa ťažba
Ilustračné foto pixabay.com
8. 08. 2018 11:01 Aktuality od vEnergetike.skSITA

Na Slovensku sa vlani vyťažilo znova viac plynu

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Nafta Martina Bartošoviča, väčšina ložísk v ľahko dostupných hĺbkach bola už nájdená a vyťažená.

Spoločnosti Nafta sa podarilo v minulom roku vyťažiť na Slovensku približne 90 miliónov metrov kubických zemného plynu. Ako vyplýva z údajov zverejnených Úradom pre reguláciu sieťových odvetví, na Slovensku sa v minulom roku znova vyťažilo viac zemného plynu. Kým v roku 2015 sa podarilo vyťažiť 86 miliónov metrov kubických zemného plynu, minulý rok to bolo 89 miliónov. „Efektívne doťažovanie zásob je jedným zo spôsobov, ktorými sa naša spoločnosť snaží o predĺženie ťažby uhľovodíkov na území Slovenska,“ uviedla spoločnosť Nafta vo svojej výročnej správe.

Podľa generálneho riaditeľa spoločnosti Nafta Martina Bartošoviča, väčšina ložísk na Slovensku v ľahko dostupných hĺbkach bola už nájdená, vyťažená a prípadne skonvertovaná na zásobníky plynu. „Na Slovensku, kde pôsobíme už 105 rokov, je potenciál v klasických oblastiach už značne vyčerpaný. Preto sme postupne zvolili nový koncepčný prístup k prieskumu, ale aj ťažbe. Použitím moderných metód predovšetkým 3D seizmiky v oblastiach, kde bol v minulosti potvrdený uhľovodíkový potenciál, dokonca prebehla aj ťažba, je dnes možné objaviť ďalšie zásoby uhľovodíkov,“ uviedol v rozhovore pre portál vEnergetike.sk Bartošovič.

Výsledkom moderných metód bol dodatočný zber dát, ktoré podľa neho poukázali na prieskumný potenciál, ktorý nebol v minulosti identifikovaný. „Vývoj samozrejme postúpil aj v technológiách vŕtania a ťažby ložísk. V minulosti trvalo vyhĺbenie hlbokých vrtov roky, dnes vieme takýto vrt odvŕtať za tri až štyri mesiace,“ konštatoval Bartošovič.

Odporúčané články

Čo sa zmenilo v energetickej legislatíve? (jún 2019) SIS sledovala aj energetické firmy, zistila viaceré podozrenia

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Prezidentka Čaputová ocenila záväzok von der Leyen byť aktívnejšou v boji voči klimatickým zmenám Glosa: Stožiar? A nie je 30 metrov trochu málo?  Ruské lietadlo narušilo vzdušný priestor Fínska, prípadom sa zaoberá pohraničná stráž Video: Musel som sa vyhnúť cyklistovi, ktorý zaostal, priblížil Sagan záver 11. etapy Tour de France 2019 Cséfalvayová by nemala zavádzať verejnosť, reaguje Danko na jej neschválené zahraničné cesty Na Slovensku pristane zvyšných päť vrtuľníkov Black Hawk, ministerstvo pracuje na ich výzbroji Neverte mýtom o „éčkach“, Európsky úrad ich bezpečnosť znovu prehodnocuje ŠK Slovan Bratislava končí v Lige majstrov už v prvom predkole, vyradila ho Sutjeska Nikšič

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X