Na spoločnosť JAVYS si posvietili medzinárodní inšpektori

Atómová energia jadrová rádioaktívny odpad JAVYS
Rádioaktívny odpad javys.sk


Jadrovú a vyraďovaciu spoločnosť (JAVYS) v stredu kontrolovali zahraniční inšpektori z Medzinárodnej organizácie pre atómovú energiu (MAAE). Ako informovala hovorkyňa JAVYS Miriam Žiaková, kontrolóri nedostatky nenašli. „Inšpektori sa zamerali na Medzisklad vyhoretého jadrového paliva, konkrétne na oblasť evidencie jadrových materiálov,“ dodala Žiaková.

Evidencia jadrových materiálov

Inšpektori MAAE sa zamerali na evidenciu jadrových materiálov, ktorá je pod prísnym medzinárodným dozorom. V rámci kontroly si vyžiadali prevádzkové a evidenčné záznamy s podrobnými údajmi o jadrových materiáloch a ďalšiu súvisiacu dokumentáciu. „Výsledky inšpekcie potvrdzujú, že všetky jadrové zariadenia, ktoré prevádzkujeme, spĺňajú stanovené požiadavky, dôsledné dodržiavanie legislatívy Slovenskej republiky, medzinárodnej legislatívy a dozorných orgánov pre jadrovú bezpečnosť,“ konštatovala Žiaková.

Jadrová a vyraďovacia spoločnosť, a. s., zabezpečuje v SR činnosti v oblasti záverečnej časti jadrovej energetiky. Medzi jej hlavné aktivity patrí vyraďovanie jadrových elektrární A1 a V1, nakladanie s rádioaktívnymi odpadmi, vyhoreným jadrovým palivom, inštitucionálnymi rádioaktívnymi odpadmi a zachytenými rádioaktívnymi materiálmi v rámci územia SR.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Miriam Žiaková
Firmy a inštitúcie JAVYS Jadrová a vyraďovacia spoločnosťMAAE Medzinárodná agentúra pre atómovú energiu