Na trhoch s elektrinou a plynom je začiatkom roka pokoj, ceny neatakujú rekordné úrovne

Elektrina, cena, poplatky
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Prvý januárový týždeň sa ceny elektriny na trhoch príliš nemenili. Ako vyplýva z údajov zverejnených pražskou burzou PXE, prvý týždeň nového roka sa cena elektriny pohybovala na úrovni od 125 do 144 eur za megawatthodinu. V piatok sa elektrina s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 131 eur za megawatthodinu.

Počas posledných dní minulého roka sa pritom cena elektriny s dodávkou na Slovensko na budúci rok predávala za 124 eur za megawatthodinu. Cena elektriny na pražskej burze sa tak v súčasnosti pohybuje ďaleko pod úrovňou historických rekordov. Dva dni pred ostatnými Vianocami sa totiž predávala za takmer 330 eur za megawatthodinu.

Začiatkom minulého roka sa elektrina obchodovala za 55 eur za megawatthodinu. Viacerí analytici sa zhodli, že za výrazným nárastom trhových cien elektriny sú stále drahšie emisné povolenky, nemecká politika v energetike, ako aj rast cien plynu na trhoch. Viacerí európski vrcholoví politici už volajú po odstránení špekulácií na trhoch s energiami.

Pokojné obdobie začiatkom nového roka zažívajú aj ceny zemného plynu v Európe. Cena plynu na trhu TTF (virtuálny obchodný uzol Title Transfer Facility v Holandsku) v súčasnosti dosahuje úroveň 85 eur za megawatthodinu. Dva dni po Vianociach sa pritom cena plynu na spomínanom trhu pohybovala na historicky rekordných hodnotách vo výške 222 eur za megawatthodinu.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom