Na vyraďovanie Bohuníc nám únia možno viac prispeje

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Bohunice elektráreň atómová SE
Atómová elektráreň Bohunice seas.sk

Pôvodný návrh Európskej komisie bol, aby finančná spoluúčasť únie na projektoch a činnostiach týkajúcich sa vyraďovania jadrových blokov v rokoch 2021 až 2027 nepresiahla 50 %. Poslanci návrh prepracovali tak, aby spolufinancovanie únie tvorilo minimálne 50 %.

Na likvidáciu dvoch jadrových blokov slovenskej jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach možno prispeje Európska únia viac. Európsky parlament (EP) totiž vyzval úniu na zvýšenie príspevku v procese vyraďovania už odstavených jadrových zariadení na Slovensku a v Bulharsku. „Poslanci v uznesení, ktoré plénum schválilo vyzvali na úpravu výšky spolufinancovania aktivít, ktoré súvisia s procesom vyraďovania odstavenej jadrovej elektrárne Bohunice V1 na Slovensku a štyroch odstavených blokov jadrovej elektrárne Kozloduj v Bulharsku,“ informoval europarlament.

Nový návrh

Pôvodný návrh Európskej komisie bol, aby finančná spoluúčasť únie na projektoch a činnostiach týkajúcich sa vyraďovania jadrových blokov v rokoch 2021 až 2027 nepresiahla 50 %. Poslanci návrh prepracovali tak, aby spolufinancovanie únie tvorilo minimálne 50 %. Parlament tiež presadzuje, aby bolo Spoločné výskumné centrum Európskej komisie poverené zhromažďovaním, rozvíjaním a výmenou poznatkov v oblasti vyraďovania jadrových zariadení z prevádzky na úrovni únie.

Slovenskí poslanci súhlasili

„Podporujem tento program. Zo zvýšenej finančnej spoluúčasti EÚ bude profitovať aj Slovensko. V čase trendu implementovania politík obnoviteľných zdrojov je rozumné podporovať výskum v oblasti jadrovej energetiky, ktorá ostáva spoľahlivou cestou energetickej diverzifikácie pre Slovensko aj Európu,“ uviedol slovenský europoslanec Branislav Škripek. „Jadrové elektrárne a odpad z nich sú problémom, ktorý nemôžeme nechávať na ďalšie generácie. Tak ako v prípade iných environmentálnych záťaží, je Európska únia pripravená pomôcť s jeho riešením,“ dodal europoslanec Ivan Štefanec.

Schválené uznesenie Európskeho parlamentu bude zaslané Rade ministrov EÚ. V tomto prípade však ide o nezáväzné stanovisko, nakoľko Európsky parlament má v tejto otázke iba poradnú úlohu. Konečné znenie nového nariadenia je tak plne v rukách ministrov členských štátov.

Dva bloky jadrovej elektrárne V1 v Jaslovských Bohuniciach Slovensko vyraďuje na základe prístupových zmlúv po prijatí do Európskej únie. Prvý blok sa odstavil na konci roku 2006 a druhý na konci roku 2008. Vyraďovanie sa uskutočňuje v dvoch etapách s termínom ukončenia v roku 2025. V súčasnosti už prebieha druhá etapa. Celkové náklady na ukončovanie prevádzky a vyraďovanie jadrovej elektrárne V1 sú vyčíslené na 1,239 miliardy eur.
Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať
Firmy a inštitúcie EU Európska únia