Na zelenú elektrinu dávame stovky miliónov, v tomto roku by to malo byť 413 miliónov eur

OZE, obnovitelne zdroje energie
Foto: ilustračné, Getty images

Slovenskí odberatelia elektriny by mali v tomto roku podporiť výrobu elektriny z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) a z kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) sumou 413 miliónov eur. Toľko peňazí by mali celkovo zaplatiť za “zelenú“ elektrinu vo svojich faktúrach. Ako uviedol pre portál vEnergetike.sk hovorca Úradu pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) Radoslav Igaz, suma ešte nemusí byť konečná. „Celkovú výšku podpory ovplyvní situácia na trhu s elektrinou spôsobená pandémiou Covid-19,“ povedal Igaz.

Vlani bola podpora väčšia

V minulom roku zaplatili odberatelia vo svojich faktúrach na podporu “zelenej“ elektriny o niečo viac. Podľa regulátora to bola čiastka 434 milióna eur. „Z toho podpora pre OZE bola vlani vo výške 352 miliónov eur a podpora pre KVET predstavovala takmer 82 milióna eur,“ spresnil Igaz.

Najviac podpory získali výrobcovia “zelenej“ elektriny pôsobiaci na strednom Slovensku. Výrobcovia spadajúci pod región Stredoslovenskej distribučnej zinkasovali takmer 193 miliónov eur. Výrobcov v regióne Západoslovenskej distribučnej podporili spotrebitelia vlani sumou vyše 124 miliónov eur a výrobcov v pôsobnosti Východoslovenskej distribučnej sumou v objeme prevyšujúcom 117 miliónov eur.

Prispievajú všetci odberatelia elektriny

Odberatelia elektriny prispievajú na podporu elektriny vyrobenej z OZE a KVET prostredníctvom takzvanej tarify za prevádzkovanie systému. Tá tvorí zhruba pätinu z celkovej ceny za elektrinu. Okrem podpory “zelenej“ elektriny obsahuje tarifa aj podporu výroby elektriny z doma vyťaženého uhlia. V tarife za prevádzkovanie systému platíme aj organizátorovi krátkodobého trhu s elektrinou, štátnej spoločnosti OKTE.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví