Najvýznamnejším zdrojom energie v EÚ sú obnoviteľné zdroje, fosílne palivá vyprodukovali menej

Obnoviteľné zdroje energie
Z obnoviteľných zdrojov bolo vyrobených 38 percent elektrickej energie v Únii. Foto: ilustračné, thinkstockphotos.com

Najvýznamnejším zdrojom energie v krajinách Európskej únie (EÚ) sa vlani prvýkrát stali obnoviteľné zdroje. Pre agentúru SITA to uviedol riaditeľ Inštitútu environmentálnej politiky (IEP) Martin Haluš. Celkovo 38 percent vlani vyrobenej elektriny v krajinách EÚ pochádzalo z obnoviteľných zdrojov.

Fosílne palivá vyprodukovali 37 percent elektriny a jadro štvrtinu. Oproti roku 2019 sa podiel elektrickej energie z obnoviteľných zdrojov zvýšil o štyri percentá.

Vodné elektrárne majú čo dobiehať

Od roku 2015 klesla priemerná uhlíková intenzita výroby o približne 29 percent, teda na 317 gramov oxidu uhličitého (CO2) na kilowatthodinu. Rast podielu obnoviteľných zdrojov je už od roku 2015 hnaný veternou a solárnou energiou.

Tie v minulom roku zabezpečili 20 percent celkovej produkcie elektriny. Vodné elektrárne a výroba energie z biomasy relatívne stagnujú. IEP konštatuje, že slnečná a vodná elektrina budú musieť ešte zrýchliť tempo rastu, aby EÚ dosiahla ciele stanovené v Európskej zelenej dohode.

Výroba elektriny z uhlia klesla na polovicu

Od roku 2015 klesla výroba elektriny z uhlia na polovicu, oproti roku 2019 o pätinu. Za minuloročným poklesom stojí čiastočne nižší dopyt po elektrine, ale aj nahrádzanie uhoľných zdrojov kolektormi a veternými turbínami. Výroba elektriny z plynu sa v rovnakom období znížila o štyri percentá.

Inštitút environmentálnej politiky je nezávislý analytický útvar pri Ministerstve životného prostredia SR. Jeho poslaním je poskytovať analýzy a prognózy v oblasti životného prostredia pre slovenskú vládu a verejnosť.

187172627_2999668480263069_1254334519502292937_n.jpg
Rast podielu obnoviteľných zdrojov je už od roku 2015 hnaný najmä vetrom a slnkom. Foto: www.facebook.com
Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Martin Haluš
Firmy a inštitúcie Inštitút environmentálnej politiky (IEP)MŽP Ministerstvo životného prostredia SR