Návrh na dohodu o urovnaní následkov lesných požiarov firme PG&E neprešiel

Kalifornia, lesný požiar
Požiare sužujú severnú Kaliforniu. Foto: SITA/AP, Marcio Jose Sanchez

Guvernér štátu Kalifornia Gavin Newsom v sobotu zamietol dohodu o mimosúdnom urovnaní s firmou Pacific Gas and Electric (PG&E) súvisiacu s ničivými lesnými požiarmi, ktoré zasiahli severnú Kaliforniu v rokoch 2017 a 2018. Podmienky urovnania v sume 13,5 mld. USD nespĺňajú hlavnú požiadavku, ktorou je garancia bezpečných a spoľahlivých dodávok energií, napísal guvernér v liste adresovanom spoločnosti.

Guvernér žiada vyššie odškodnenie

Sumu odškodnenia firma navrhla po tlaku zo strany guvernéra Newsoma, aby obetiam lesných požiarov poskytla viac, než pôvodne ponúkla. Za príčinu požiarov sa podľa agentúry AP považuje zastarané vybavenie firmy a nedbanlivosť. Predbežná dohoda o urovnaní bola kľúčová pre snahu spoločnosti dostať sa z procesu ochrany pred veriteľmi v rámci zákona o bankrote.

Zamietnuté urovnanie bolo zo strany PG&E už tretí pokusom, keďže sa už skôr dohodla na odškodnení v sume 1 mld. USD s mestami a okresmi a na urovnaní v objeme 11 mld. USD s poisťovňami, ktoré v rokoch 2017 a 2018 uhradili poistné nároky súvisiace s požiarmi.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Gavin Newsom
Firmy a inštitúcie Pacific Gas and Electric