Návrh na vysporiadanie sa s historickým dlhom za zelenú elektrinu sa vracia na koaličku

Richard Sulík
Podpredseda vlády a minister hospodárstva Richard Sulík. Foto: archívne, SITA/Branislav Bibel

Vláda zatiaľ nerozhodla, ako sa štát vysporiada s historickým zhruba 300-miliónovým dlhom voči distribučným spoločnostiam za podporu zelenej elektriny. Podľa ministra hospodárstva Richarda Sulíka, existujú v zásade iba dve možnosti. „Môžeme zdvihnúť tarifu za prevádzkovanie systému a ešte viac zaťažíme podnikateľov, alebo to zaplatíme zo štátneho rozpočtu,“ povedal po stredajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Richard Sulík.

Koalícia chce ešte o tom rokovať

Minister chcel, aby o postupe štátu v spomínanej veci rozhodla vláda už na stredajšom rokovaní. Tá však nateraz o jeho návrhu odmietla rokovať. „Mal som snahu dnes predložiť návrh na rokovanie vlády, lebo som bol v tom, že sme to už na koaličnej rade prerokovali. Ale zdá sa, že naši koaliční partneri to tak nevnímajú. Preto tento dokument nebol zaradený na rokovaní vlády. Dohodli sme sa, že na najbližšej koaličnej rade ten dokument ešte raz prediskutujeme,“ uviedol Sulík.

Môže za to Fico a jeho podnikatelia

Za historický dlh pri podpore elektriny vyrobenej z obnoviteľných zdrojov energií (OZE) či z vysokoúčinnej kombinovanej výroby elektriny a tepla (KVET) môžu podľa Sulíka bývalé vlády Roberta Fica a jemu údajne blízki podnikatelia. „V energetike tie svinstvá čo napáchal Robert Fico a Jozef Brhel a iní pobehaji, tak na tie dnes doplácame. Boli to oni, ktorí približne pred desiatimi rokmi dali šialené vysoké ceny na výkup elektriny vyrobenej v slnečných elektrárňach. Teraz tu vzniká dlh, s ktorým sa musíme popasovať,“ konštatoval Sulík.

Právne kroky minister v tejto veci nateraz neplánuje podnikať. „Keby tam boli možnosti, tak by sme sa toho už chytili. Ale dnes tu máme kadejaké akcie “Dobytkár“, “Očistec“, a vy neviete aké dôkazy z neba padnú. Ak sa tak stane, tak by som v tej veci začal konať,“ uzavrel Sulík.

Matovič má v tom jasno

Premiér Igor Matovič tvrdí, že otázka vysporiadania sa s historickým dlhom za podporu zelenej elektriny je dávno vyriešená. „Máme túto otázku vyriešenú. Aj samotný Richard Sulík prišiel v lete na ministerstvo financií za ministrom Hegerom s tým, že sa dlh roztopí v čase,“ povedal po rokovaní vlády Matovič. Tarifa za prevádzkovanie systému by sa podľa neho domácnostiam zvyšovať nemala, ale ani znižovať.

Ďalšie k téme

    Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
    Viac k osobe Jozef BrhelRichard SulíkRobert Fico
    Firmy a inštitúcie MH Ministerstvo hospodárstva SRVláda SR