Nemci majú šetriť energiu a pripraviť sa na zimu, panujú obavy, že im Rusko zastaví dodávky plynu

Rusko, Nemecko, energie, plyn, plynovod
Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Pre obavy, že Rusko by mohlo zastaviť dodávky zemného plynu, šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví Klaus Müller vyzval obyvateľov krajiny, aby šetrili energiou a pripravili sa na zimu.

Majiteľov domov a bytov vyzval, aby urobili údržbu svojich plynových ohrievačov a radiátorov s cieľom maximalizovať ich efektívnosť.

Dlhodobá politická údržba

„Údržba dokáže zredukovať spotrebu plynu o 10 až 15 percent,“ povedal pre sobotňajšie vydanie médií nemeckého vydavateľstva Funke Mediengruppe.

Rusko v júni zredukovalo toky plynu do Nemecka, Talianska, Rakúska, Českej republiky a na Slovensko.

Nemecký vicekancelár Robert Habeck varoval pred tým, že Rusko by mohlo zablokovať plynovod Nord Stream 1 od 11. júla, keď sa má začať jeho pravidelná údržba.

Otázkou je, či nadchádzajúca pravidelná údržba plynovodu Nord Stream 1 sa nezmení na „dlhodobú politickú údržbu,“ povedal šéf nemeckého úradu pre reguláciu sieťových odvetví.

Henkel nabáda na prácu z domu

Dodal však, že v prípade zastavenia dodávok plynu budú osobitne chránené domácnosti a tiež nemocnice a domovy dôchodcov.

Nemecký výrobca chemických a spotrebných tovarov Henkel v sobotu uviedol, že uvažuje o nabádaní svojich zamestnancov, aby v zime pracovali z domu.

„Potom by sme mohli výrazne zredukovať teplotu v kanceláriách a zamestnanci by mohli normálne vykurovať svoje domy,“ povedal generálny riaditeľ firmy Henkel Carsten Knobel pre denník Rheinische Post.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Carsten KnobelKlaus MüllerRobert Habeck