Nemecko vyhlásilo stav výstrahy pre zásoby zemného plynu. Situácia je vážna, varuje Habeck

Robert Habeck
Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck. Foto: archívne, Michael Kappeler/dpa via AP.

Nemecko vo štvrtok aktivovalo druhú fázu jeho trojstupňového núdzového plánu pre zásoby zemného plynu. Berlín tvrdí, že krajina čelí „kríze“ a varuje, že ciele zásob na zimu sú ohrozené z dôvodu zmenšujúcich sa dodávok z Ruska.

Viac o téme: Vojna na Ukrajine

Vláda uviedla, že rozhodnutie vyhlásiť stav výstrahy nasleduje po obmedzení dodávok ruského plynu od 14. júna a pre pretrvávajúcu vysokú trhovú cenu plynu. Tretí a najvyšší stupeň plánu je stav núdze.

Zatiaľ čo kapacity zásobníkov plynu sú v súčasnosti naplnené na 58 percent, čo je viac ako v tomto období minulého roka, cieľ dosiahnuť 90 percent do decembra nebude podľa nemeckej vlády možné dosiahnuť bez ďalších opatrení.

Berlín uviedol, že o svojom kroku vopred informoval európskych partnerov. „Situácia je vážna a príde zima,“ varoval minister hospodárstva Robert Habeck. Zníženie dodávok plynu je podľa jeho vyhlásenia ekonomickým útokom zo strany ruského prezidenta Vladimira Putina. „Budeme sa proti tomu brániť. Ale naša krajina teraz bude musieť ísť po kamenistej ceste. Aj keď to zatiaľ necítime, sme v plynovej kríze,“ skonštatoval.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Robert HabeckVladimir Putin