Nemecko pomôže Slovensku s dodávkami plynu, Heger sa so Scholzom zhodli na dôležitosti diverzifikácie zdrojov

Eduard Heger
Premiér Eduard Heger. Foto: archívne, SITA/AP.

Ruská agresia na Ukrajine silne vplýva na energetický sektor, pričom diverzifikácia zdrojov ropy a zemného plynu je nevyhnutná. Ako informoval Úrad vlády SR, premiér Eduard Heger (OĽaNO) sa na tom zhodol s nemeckým kancelárom Olafom Scholzom.

Scholz prisľúbil pomoc

Ako jedna z alternatív sa podľa Hegera ukazuje skvapalnený zemný plyn (LGN), pričom Slovensko už spolupracuje s Poľskom na budovaní interkonektora, vďaka ktorému by mohol na naše územie prúdiť väčší objem LNG.

Viac o téme: Rusko-ukrajinský konflikt

Scholz zároveň počas spoločného telefonátu vyhlásil, že Nemecko je pripravené pomôcť Slovensku s dodávkami plynu. Takisto zdôraznil, že budovanie infraštruktúry na dodávky LNG je dôležité nielen pre Nemecko, ale aj pre ďalšie krajiny závislé na surovinách z Ruska.

Podpora Ukrajiny

Heger v rámci telefonátu opätovne zdôraznil európsku perspektívu Ukrajiny, keď uviedol, že Slovensko je pripravené pomáhať jej pri napĺňaní prístupových kritérií.

„Ak Ukrajina bude mať záujem, podelíme sa o naše vlastné skúsenosti s prístupovým procesom do EÚ. Vidíme, ako prezident Volodymyr Zelenskyj vytrvalo vedie svoj ľud v boji za udržanie nezávislosti. Vďaka tejto skúsenosti má Ukrajina veľkú príležitosť vybudovať po vojne plne demokratickú spoločnosť založenú na hodnotách právneho štátu,“ vyhlásil slovenský premiér.

Nemecko je významný partner

Predstavitelia Slovenska a Nemecka sa zároveň zhodli, že Európska únia musí byť pre Ukrajinu silným spojencom.

Slovenský predseda vlády tiež skonštatoval, že Nemecko nie je len významným partnerom Slovenska v oblasti ekonomiky, ale aj významným partnerom v obrannej oblasti.

„Veľmi si vážime ochotu Nemecka poskytnúť nám obrannú techniku v prípade, ak si to situácia vyžiada,“ doplnil Heger. Nemeckého kancelára pozval na návštevu Slovenskej republiky.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Eduard HegerOlaf Scholz
Firmy a inštitúcie ÚV Úrad vlády SR