Nemecký E.ON začal vyrábať z vody plyn

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Ilustračné foto
Nová jednotka na výrobu vodíka vo východonemeckom Falkenhagene vyprodukuje za pomoci veternej energie 360 metrov kubických plynu za hodinu. Podľa spoločnosti E.ON táto technológia umožní efektívnejšie využívať energetické zdroje. E.ON

Nemecký E.ON začal s výrobou prírodného plynu z vody. V stredu totiž vo východonemeckom Falkenhagene uviedol do prevádzky jednotku na produkciu vodíka za pomoci elektrickej energie. Prevádzka využíva veternú energiu na pohon zariadenia elektrolýzy, ktoré premieňa vodu na vodík. Ten je následne pumpovaný do lokálnej rozvodnej siete plynu.

Vodík sa tak podľa spoločnosti E.ON stáva súčasťou mixu prírodných plynov a jeho využitie je rôznorodé. Môže sa použiť na vykurovanie priestorov, pri priemyselných procesoch, v mobilite alebo aj pri výrobe elektriny. Jednotka, ktorú sprevádzkoval E.ON, má kapacitu 2 megawatty (MW) a môže vyprodukovať 360 metrov kubických vodíka za hodinu.

Výhodou tejto technológie má byť predovšetkým skutočnosť, že umožní efektívnejšie využívať energetické zdroje. „Tento projekt robí z E.ON-u jednu z prvých spoločností, ktorá demonštruje, že prebytková energia môže byť skladovaná v rozvodnej sieti plynu s cieľom pomôcť vybilancovať ponuku a dopyt po energiách,“ povedal šéf E.ON Deutschland Ingo Luge. „Táto metóda skladovania energie je považovaná za kľúčovú technológiu pre transformáciu nemeckého energetického systému. Zníži potrebu odstavovania veterných turbín v prípade preťaženia lokálnych sietí a umožní tak využívať viac veternej energie,“ dodal.

E.ON postavil prevádzku produkujúcu plyn za pomoci veternej energie v spolupráci s firmou Swissgas AG, ktorá tak získa časť produkcie vodíka. E.ON si pre túto prevádzku vybral Falkenhagen kvôli jeho ideálnej lokalite. Región má vysokú produkciu veternej energie, k dispozícii sú aj nevyhnutné vstupy a plynárenská infraštruktúra a spoločnosť E.ON tu má tiež kontrolné centrum.

Prevádzka využíva overené technológie. To podľa spoločnosti E.ON predurčuje projekt ako platformu na zhromažďovanie technických a regulačných skúseností pre konštrukciou a prevádzku podobných zariadení. Skúsenosti bude predstavovať významný krok vpred pri posúvaní technológie výroby plynu pomocou elektrickej energie k masovému trhu.

Ďalšie k téme

Zdieľať na Facebooku Zdieľať Odoslať na WhatsApp Odoslať Diskusia
Firmy a inštitúcie E.ON