Používate zastaralý prehliadač, stránka sa nemusí zobraziť správne, môže sa zobrazovať pomaly, alebo môžu nastať iné problémy pri prehliadaní stránky. Odporúčame Vám stiahnuť si nový prehliadač tu.
Ilustračné foto
1
Otvoriť Foto TU
Otvoriť galériu
Nová jednotka na výrobu vodíka vo východonemeckom Falkenhagene vyprodukuje za pomoci veternej energie 360 metrov kubických plynu za hodinu. Podľa spoločnosti E.ON táto technológia umožní efektívnejšie využívať energetické zdroje. E.ON
28. 08. 2013 12:12 Aktuality od vEnergetike|.skSITA

Nemecký E.ON začal vyrábať z vody plyn

Nemecký E.ON začal s výrobou prírodného plynu z vody. V stredu totiž vo východonemeckom Falkenhagene uviedol do prevádzky jednotku na produkciu vodíka za pomoci elektrickej energie. Prevádzka využíva veternú energiu na pohon zariadenia elektrolýzy, ktoré premieňa vodu na vodík. Ten je následne pumpovaný do lokálnej rozvodnej siete plynu.

Vodík sa tak podľa spoločnosti E.ON stáva súčasťou mixu prírodných plynov a jeho využitie je rôznorodé. Môže sa použiť na vykurovanie priestorov, pri priemyselných procesoch, v mobilite alebo aj pri výrobe elektriny. Jednotka, ktorú sprevádzkoval E.ON, má kapacitu 2 megawatty (MW) a môže vyprodukovať 360 metrov kubických vodíka za hodinu.

Výhodou tejto technológie má byť predovšetkým skutočnosť, že umožní efektívnejšie využívať energetické zdroje. „Tento projekt robí z E.ON-u jednu z prvých spoločností, ktorá demonštruje, že prebytková energia môže byť skladovaná v rozvodnej sieti plynu s cieľom pomôcť vybilancovať ponuku a dopyt po energiách,“ povedal šéf E.ON Deutschland Ingo Luge. „Táto metóda skladovania energie je považovaná za kľúčovú technológiu pre transformáciu nemeckého energetického systému. Zníži potrebu odstavovania veterných turbín v prípade preťaženia lokálnych sietí a umožní tak využívať viac veternej energie,“ dodal.

E.ON postavil prevádzku produkujúcu plyn za pomoci veternej energie v spolupráci s firmou Swissgas AG, ktorá tak získa časť produkcie vodíka. E.ON si pre túto prevádzku vybral Falkenhagen kvôli jeho ideálnej lokalite. Región má vysokú produkciu veternej energie, k dispozícii sú aj nevyhnutné vstupy a plynárenská infraštruktúra a spoločnosť E.ON tu má tiež kontrolné centrum.

Prevádzka využíva overené technológie. To podľa spoločnosti E.ON predurčuje projekt ako platformu na zhromažďovanie technických a regulačných skúseností pre konštrukciou a prevádzku podobných zariadení. Skúsenosti bude predstavovať významný krok vpred pri posúvaní technológie výroby plynu pomocou elektrickej energie k masovému trhu.

K téme

Nemecko očakáva výrazný prepad nových solárnych kapacít Fitch zhoršila ratingy firiem E.ON a RWE

Témy

Diskusia

Bezplatné novinky emailom z energetiky raz týždenne:
podmienkami používania a potvrdzujem, že som sa oboznámil s ochranou osobných údajov

Neprehliadnite

Politici sa môžu využitím práva na odpoveď aj zosmiešniť, tvrdí Múdry Vyzerá ako opice s červenými zadkami v zoo, povedal komentátor o Serene Williamsovej Dôchodkový automat sa zruší, vek odchodu do penzie bude uvedený priamo v zákone Seniori nebudú od januára platiť koncesionárske poplatky, Danko by ich chcel zrušiť pre všetkých Za slušné Slovensko zvoláva na piatok ľudí na námestia: Kto príde znovu a kto zostane doma? Slovenskí volejbalisti podľahli na ME domácim Belgičanom a pripísali si druhú prehru Jurajovi zvýšili trest za zabitie Henryho v Bratislave, súd vyhovel návrhu prokuratúry

Aktuálne témy

Copyright © SITA Slovenská tlačová agentúra a.s. Všetky práva vyhradené. Vyhradzujeme si právo udeľovať súhlas na rozmnožovanie, šírenie a na verejný prenos obsahu.

X