Nestaňte sa obeťou neregulovaného trhu s energiami, dodávateľ vám môže zvýšiť ceny ako sa mu zachce

Zdražovanie energií
ÚRSO odmieta jednostranné zmeny zmluvných podmienok zo strany dodávateľov. Foto: ilustračné, www.gettyimages.com

Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) znova apeluje na všetkých účastníkov trhu s energiami, aby nezneužívali svoje postavenie.

Úrad odmieta jednostranné zmeny zmluvných podmienok na neregulovanom trhu zo strany dodávateľov elektriny a plynu. Ako informoval hovorca ÚRSO Radoslav Igaz, regulačný úrad zároveň odporúča neregulovaným odberateľom pozorne zvážiť možnosti úprav zmluvných podmienok v prípade oslovenia zo strany dodávateľa.

Nekorektné úpravy cien

Regulátor taktiež odmieta návrhy zástupcov dodávateľov na zavedenie mimoriadnej regulácie, ktorá by umožnila dodávateľom energií na neregulovanom trhu jednostranne navýšiť už dohodnuté zmluvné ceny na úroveň cien na krátkodobom trhu pre 10 % zazmluvneného objemu dodávky elektriny.

„Takéto plošné opatrenie by negatívne zasiahlo desaťtisíce podnikateľov, inštitúcií a firiem, ktoré si zodpovedne zabezpečili energie za primerané zmluvné podmienky a ich dodávatelia spoľahlivo dodávajú dohodnuté objemy energií. Zvýšilo by to riziká a neistotu na už v súčasnosti veľmi turbulentnom trhu s energiami,“ upozornil predseda ÚRSO Andrej Juris.

Regulačný úrad zároveň v prípade potreby úpravy zmluvných podmienok odporúča odberateľom a dodávateľom na neregulovanom trhu s energiami hľadať vzájomne akceptovateľné riešenia tak, aby boli udržateľné pre obe zmluvné strany.

Úrad tak apeluje na odberateľov a dodávateľov, aby v takýchto prípadoch pristupovali k úprave zmluvnej ceny a zmluvných podmienok na základe dôsledného posúdenia vzniknutej situácie a alternatívnych možností.

Vysoké ceny na krátkodobom trhu

„Súčasný turbulentný vývoj na trhoch s energiami objektívne vytvára vysokú finančnú záťaž a riziká pre dodávateľov elektriny a plynu. V prípade krachu existujúceho dodávateľa dotknutí odberatelia budú mať síce zabezpečenú dodávku elektriny alebo plynu cez tzv. dodávku poslednej inštancie, prípadne si môžu zvoliť nového dodávateľa, avšak vzhľadom k nedostatočnej likvidite na energetických trhoch to bude prevažne za ceny blízke cenám na krátkodobom trhu, ktoré sú veľmi vysoké a nestále. V tomto kontexte zmena existujúcich zmluvných podmienok môže byť pre dotknutého odberateľa výhodnejšia v porovnaní s inými alternatívami,“ dodal Juris.

Úrad pokračuje vo vyhodnocovaní obdržaných vstupov z verejnej diskusie ukončenej v apríli. Celkovo obdržal 125 podnetov od 22 relevantných subjektov.

„Vybrané návrhy budú predmetom ďalšieho rozpracovania a implementácie. O ďalšom postupe bude úrad účastníkov trhu a odbornú verejnosť informovať,“ konštatoval Igaz.

Ďalšie k téme

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Radoslav Igaz
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví