Niektoré časti Slovenska si za teplo priplatia, dôvodom zdražovania je nedodržanie metodiky zo strany teplární

Teplo, peniaze
Foto: ilustračné, Thinkstock

Teplo v niektorých lokalitách Slovenska výrazne zdraželo pre nedodržanie metodiky zo strany niektorých teplárenských spoločností. Úrad pre reguláciu sieťových odvetví (ÚRSO) vo svojej metodike odporúča teplárňam, aby nakupovali zemný plyn na ďalší rok v prvom polroku predchádzajúceho roka.

To však niektoré teplárne nedodržali. Nakupovali plyn, prostredníctvom ktorého vyrábajú teplo, až v druhom polroku, kedy boli ceny plynu na trhoch oveľa vyššie ako v prvom polroku.

Nestihli nakúpiť plyn za nižšie ceny

„Na základe prieskumu sme zistili, že vyše 50 teplárenských spoločností z celkového počtu 350 nestihlo nakúpiť plyn za ceny, ktoré v prvom polroku minulého roka ešte neboli také vysoké. To bolo kľúčové pre niekoľko desiatok lokalít z celkových 800, pre ktoré určujeme ceny tepla, kde výraznejšie stúpla cena tepla,“ uviedol v rozhovore pre agentúru SITA predseda ÚRSO Andrej Juris.

Šéf regulačného úradu upozorňuje, že treba striktne rozlíšil, čo úrad v zmysle platných zákon môže a čo nemôže regulovať. „Úrad napríklad nereguluje ceny tepla pre samosprávy, domovy dôchodcov, a nereguluje ani ceny tepla pre bytové domy s vlastnou kotolňou, kde sú tie nárasty často ozaj dramatické,“ upozornil Juris.

Predložia analýzu hospodárskemu výboru

Podľa regulačného úradu takmer 75 % tepla dodaného domácnostiam v roku 2022 bude s nárastom nákladov do 5 eur mesačne, a z toho vyše polovica má cenu rovnakú alebo nižšiu oproti roku 2021. „Medializované vysoké nárasty cien tepla sa týkajú najmä nárastu cien tepla v bytových domoch s vlastnou kotolňou, tie ale nepodliehajú regulácii zo strany ÚRSO,“ podotkol Juris.

Regulačný úrad v súčasnosti pripravuje pre parlamentný hospodársky výbor analýzu, ktorá má identifikovať odberateľov, ktorým vzrástla cena energií nad 25 %. Predseda hospodárskeho výboru Peter Kremský totiž navrhol, aby štát kompenzoval náklady na energie odberateľom, ktorým vzrástla cena energií nad 30 %.

„Túto analýzu hospodárskemu výboru predložíme. Nemáme kompetencie ani zdroje, aby sme poskytli kompenzácie odberateľom, ale vnímame, že v rámci pracovných debát existuje myšlienka vytvorenia schémy kompenzácií na zvýšené ceny energií, primárne tepla. Ale tie formy a spôsoby sú ešte predmetom diskusií. Závisieť bude, koľko peňazí zo štátneho rozpočtu alebo z iných zdrojov sa nájde,“ konštatoval Juris.

Zdieľať Zdieľať na Facebooku Odoslať na WhatsApp Odoslať článok emailom
Viac k osobe Andrej JurisPeter Kremský
Firmy a inštitúcie ÚRSO Úrad pre reguláciu sieťových odvetví